Финландия поведе на България с 2:1 победи след успех в пет сета в мача на двойки от втория ден на срещата от първия кръг във втора група на зона Европа/Африка на турнира за купа "Дейвис", неофициално световно отборно първенство по тенис за мъже.

Григор Димитров и Димитър Кузманов загубиха от Хенри Континен и Хари Хелиовара с 5:7, 1:6, 6:4, 6:2, 4:6 в зала "София" след 3:14 часа игра.

Така възпитаниците на Димитър Господинов задължително трябва да спечелят двата мача на сингъл в неделя, за да продължат напред.

Българите започнаха добре и реализираха пробив още в третия гейм, но финландците веднага изравниха. При 5:5 Димитров и Кузманов пропуснаха един шанс за пробив, а след това Кузманов загуби гейма, в който сервираше и скандинавците поведоха.

Във втората част гостите доминираха и с пет поредни гейма стигнаха до категоричното 6:1. Третият сет беше много оспорван, но в десетия гейм българите пробиха подаването на Хелиовара и стигнаха до победата с 6:4.

Димитров и Кузманов контролираха четвъртата част и с четири поредни гейма спечелиха с 6:2. Кузманов отново загуби подаването си в третия гейм на решаващия пети сет, в шестия гейм българите пропуснаха възможност за пробив, а до края финландците удържаха аванса си.

"Разочаровани сме от тази загуба. Смятам, че направихме добър мач. Борихме се до края. Липсваше ни малко късмет в определени ситуации, някои топки излязоха с малко. От 0:2 стигнахме до 2:2, в петия сет също имахме своите шансове, но не успяхме да се възползваме. Поздравявам Мико, който направи отличен мач. Загубихме срещата днес, но не и битката. Целта е две победи утре", заяви след срещата Димитров.