Световният номер 1 и защитаващ титлата си Роджър Федерер (Швейцария) се класира за четвъртфиналите на турнира по тенис на твърди кортове в родния си град Базел с награден фонд 1,4 милиона евро.

Федерер постигна трудна победа над Томас Белучи (Бразилия) с 6:3, 6:7(6), 7:5 за 2:03 часа.

След като поведе с 3:0 швейцарецът спечели лесно първия сет. Във втората част Федерер допускаше много грешки и се стигна до тайбрек, където Белучи поведе с 6:2 и спечели с 8:6. В третия решителен сет миналогодишният шампион спечели със 7:5, след като завърши мача с пробив.

На четвъртфиналите Федерер ще играе с победителя от мача между Лукаш Кубот (Полша) и Беноа Пер (Франция).

За швейцареца това бе победа номер 45 в Базел, както и 31-ви спечелен мач от последните му 32. Единствената загуба на петкратния шампион бе на финала през 2009 година от Новак Джокович.

За четвъртфиналите на турнира се класира и първата ракета на България Григор Димитров, който победи Жулиен Бенето (Франция) в драматичен двубой със 7:6(5), 6:7(1), 7:6(3).

Двама от поставените отпаднаха в първия кръг.

Номер 5 Андреас Сепи (Италия) загуби с 6:4, 2:6, 3:6 т Беноа Пер, а номер 7 Флориан Майер (Германия) беше надигран от Маринко Матошевич с 6:2, 6:3.

Номер 2 в схемата Хуан Мартин дел Порто (Аржентина) отстрани Алехандро Фая (Колумбия) с 6:4, 6:1, а Пол-Анри Матийо (Франция) се наложи над Хенри Лааксонен (Швейцария) с 6:2, 7:5.