Пет сета бяха необходими на световния номер две Роджър Федерер, за да стигне до четвъртфиналите на Ролан Гарос. В мач с изпълнен с обрати от четвъртия кръг на надпреварата швейцарецът съкруши домакините и победи техния представител Жил Симон с 6:1, 4:6, 2:6, 6:2, 6:3 след 2 часа  и 59 минути игра.

Федерер, който е шампион от 2009 година, наниза 9 аса и 60 печеливши удара в срещата, но направи и 56 непредизвикани грешки. Той започна стабилно мача, но след това настъпи спад в играта му и Симон спечели втория и третия сет. В решителната пета част швейцарецът поведе с пробив с 3:0 и до края нямаше проблеми.

Следващият съперник на Роджър Федерер ще бъде друга надежда на французите, шестият в схемата Жо-Вилфред Цонга.

Вече е ясен и още един от четвъртфиналите, в който ще се изправят двама испанци Давид Ферер и Томи Робредо.