Турция победи България с 2:1 в двубоя от група "D" на първа група на Евро-африканската зона на турнира по тенис "Фед къп" в Будапеща.

Това означава, че тенисистките ни ще играят в неделя двубой за оставане в първа група срещу състава на Люксембург, който е последен в група ''А''. В петък от 11:00 часа пък България играе срещу водача в групата Беларус.

В първия сингъл Изабелла Шиникова се наложи над Пемра Йозген с 6:2, 3:6, 6:4.

В първата част Изабелла беше водещата тенисистка и направи пробиви за 1:0, 4:1 и 6:2. Във втория сет след по два разменени пробива, туркинята взе подаването си, за да поведе за първи път в мача с 3:2, а след това осъществи нов пробив. След разменени брейкове се стигна до 5:3 и Йозген сервира за изравняване на частите, като спечели подаването си на нула.

Шиникова стартира с убедителен сервис гейм решителния трети сет. В четвъртия гейм българката стигна до точка за пробив и я реализира за 3:1. Туркинята обаче го върна и изравни при 3:3. Изабелла обаче проби отново след отлично изпълнен смач за 5:3.

След това 27-годишната софиянка сервираше за победата в срещата, но допусна пробив. В следващия Шиникова поведе с 40:15 и реализира още първия мачбол с печеливш удар от форхенд.

Във втората среща между първите ракети, Елица Костова отстъпи на Чаала Буюкакчай с 6:7(3), 1:6.

В първия напълно равностоен сет се стигна до тайбрек. В него размяната на полетата дойде при 4:2 точки за турската представителка.

Тя поведе с 6:2 и реализира втория си сетбол. Костова допусна пробив за 0:2, след като в първия гейм сама имаше възможност за брейк. Българката беше пробита и за 1:5, след което Бюйюкакчай затвори двубоя.

В решителния мач на двойки Елица Костова и Изабелла Шиникова отстъпиха в много драматичен мач срещу Буюкакчай/Йозген със 7:5, 1:6, 5:7, след като имаха два мачбола при 5:3 в третия сет.

Българките взеха първия сет с решителен пробив в 12-ия гейм, когато реализираха третата си възможност. Във втория турският дует показа по-голям синхрон и изравни. В заключителния сет Костова вдигна чувствително нивото на играта си и двете с Шиникова постигнаха пробив за 4:3. В деветия гейм те стигнаха до 40:15 и само шансът им попречи да реализират първия мачбол, когато волето на Изабелла се спря в горния край на лентата на мрежата. Съперничките се спасиха и до края на двубоя не загубиха нито гейм.