Новак Джокович влезе в историята и стана първият тенисист, който печели три пъти поред Откритото първенство на Австралия в така наречената Оупън ера на този спорт. На финала световният номер едно победи Анди Мъри с 6:7 (2), 7:6 (3), 6:3, 6:2 и така триумфира за общо четвърти път в Мелбърн и седми в турнири от Големия шлем.

В първия сет и двамата тенисисти бяха изключително стабилни при своя сервис и след като спечелиха всичките си подавания, се стигна до тайбрек. В него Джокович започна нервно с двойна грешка, след което Мъри дори поведе с 4:0. Шотландецът дори увеличи разликата и спечели тайбрека с категоричното 7:2.

Втората част повтори сценария от първата. Пробиви нямаше и се стигна до 6:6. Все пак във втория гейм Мъри бе близо да вземе подаването на съперника, но Джокович се спаси от 0:40. Веднага след това Ноле също имаше точки за брейк, но въпреки това шотландецът взе подаването си. Преломният момент в тайбрека бе двойна грешка на Мъри при 2:2, след която сърбинът поведе с 3:2, затвърди минипробива, а след това затвори сета със 7:3.

Първият пробив в мача дойде в 32-рия гейм на мача. След като двамата продължаваха да печелят подаванията си, в 8-ия гейм на 3-тия сет, Мъри се пропука. Джокович поведе с 40:0, шотландецът намали до 30:40, но в крайна сметка не устоя и сърбинът поведе с 5:3. Веднага след това той затвърди пробива при собствен сервис и спечели сета с 6:3.

В началото на четвъртата част и двамата има проблеми при своя сервис и пробивът не закъсня. Бе реализиран в третия гейм и отново бе в полза на световния номер едно, с който той поведе с 2:1, а веднага след това го затвърди и поведе с 3:1. Шотландецът видимо отпадна значително физически и допусна нов пробив, с който съперникът му вече имаше аванс от 4:1, а след това затвори мача с 6:2.