Водачът в световната ранглиста Новак Джокович се класира за финала на последния за сезона турнир на АТП с награден фонд 5,5 милиона долара в Лондон.

Шампионът от 2008 година Джокович победи аржентинеца Хуан Мартин Дел Потро с 4:6, 6:3, 6:2 след 2:12 часа игра. Поставеният под номер 6 Дел Потро имаше аванс от сет и пробив във втория, но допусна обрат.

В равностойната първа част аржентинецът се възползва по-добре от шансовете си и стигна до пробив в деветия гейм, след което затвори сета при собственото си подаване. Дел Потро реализира нов пробив и дръпна с 2:1 във втората част, но Джокович веднага успя да изравни, а в осмия гейм реализира нов пробив, което се оказа решаващо за успеха на сърбина във втория сет.

Дългите разигравания и мощни удари от крайната линия поизмориха аржентинеца, който не успя да се противопостави на съперника в решаващата трета част. Джокович проби рано за 2:1, след което си подсигури успеха с втори пробив в седмия гейм.

С успеха сърбинът взе реванш от Дел Потро за загубения мач за бронзовия медал на Олимпийските игри в Лондон през август и записа 74-а победа за сезона, с което се изравни с лидера по този показател Давид Ферер от Испания.

В спора за трофея Джокович очаква победителя от другия полуфинал между защитаващия титлата си и шесткратен победител Роджър Федерер (Швейцария) и Анди Мъри (Великобритания).