Аржентинецът Хуан Мартин Дел Потро победи петкратния шампионРоджър Федерер (Швейцария) на финала на турнира по тенис в Базел с награден фонд близо 1,99 милиона евро. Водачът в схемата Дел Потро се наложи над поставения под номер 3 Федерер със 7:6(3), 2:6, 6:4 за 2:20 часа и защити титлата си.

Федерер игра финал в родния си град Базел за осма поредна година.

В първия сет аржентинецът направи пробив за 5:3, но Федерер изравни - 5:5. В тайбрека Дел Порто победи със 7:3 точки. Във втората част Федерер направи два пробива и даде само два гейма на своя съперник. Третият решителен сет започна с пробив на Дел Порто, който му бе достатъчен, за да стигне до крайния успех.

Швейцарецът, който през 2011 година спечели титлата, наниза 14 аса, но се възползва три пъти от петте си възможности за пробив.

25-годишният Дел Потро взе четвърти трофей за сезона и 17-и в кариерата си, въпреки че има само четири победи в 18 мача срещу Федерер. Той обаче спечели последните три двубоя срещу швейцареца, включително миналата година на финала в Базел.

Федерер: Григор има собствен стил, не го наричайте Бейби Фед >>