Българското участие на Australian Open приключи. След Цветана Пиронкова и Григор Димитров напусна надпреварата.

Първата ни ракета при мъжете отстъпи на 19-ия в схемата Станислас Вавринка от Швейцария с 0:3 сета. В отделните части мачът завърши 5:7, 3:6 и 3:6.

Двубоят започна лошо за нашия представител и той допусна ранен пробив. Българинът обаче успя да изравни още за 2:2, след което мачът вървеше равностойно до 5:5. В 11-ия гейм Димитров допусна нов пробив, а веднага след това Вавринка се спаси от 0:40 при собственото си подаване, за
да спечели първия сет. Във втората част след 2:2 швейцарецът реализира два пробива и поведе с 5:2, което се оказа достатъчно. В третия сет Димитров отново допусна ранен пробив и изоставане от 1:4 и до края Вавринка нямаше особени проблеми, като затвори мача с осмия си ас.

Българинът направи 27 непредизвикани грешки срещу 11 на швейцареца. Димитров записа 2 аса и 6 двойни грешки в тази среща. Мачът продължи точно 1 час и 41 минути. Следващият съперник на Вавринка ще бъде победителят от мача Фредерико Гил (Португалия) и Гаел Монфис (Франция).

Димитров все пак стана първият българин, който достигна до втория кръг в този турнир. Така той заработи 70 точки за световната ранглиста и 32 хиляди австралийски долара.

Димитров със сигурност ще влезе в топ 100 и ще остане в историята като българина, заел най-предно класиране в световната ранглиста.