Започна частично демонтиране на паметника „1 300 години България” пред Националния дворец на културата. По металната конструкция вече работят хора, а междувременно Съюзът на художниците се обяви в защита на монумента.
„Ще се опитаме да сведем паметника до обем, който може в бъдеще да бъде обект на преработка,” обясни Влади Калинов от строителния контрол на Столичната община. „Засега ще се разделим с около една трета – най-горната част на паметника, но скулптурните композиции няма да бъдат премахвани.”
Ще се отстранят обаче част от бетонните панели от източната страна. Идеята на общината е да се предложи нова, по-безопасна визия на паметника.
Преработката на монумента ще бъде обект на обществена дискусия, уверяват общинарите.
„Преживях това състояние на паметника, огледал съм го много добре, направил съм анализ какво може да остане, какво да се премахне, каза пред bTV Валентин Старчев, автор на паметника. По думите му монументът трябва да получи нова визия, „с нов начин на поднасяне на идеята”.
Една от основните причини за лошото състояние на конструкцията са бързите срокове за изработката му, смята скулпторът. Според Старчев най-големите грешки са допуснати в облицовката на паметника, която е започнала да се руши най-бързо.
Съюзът на българските художници (СБХ) разпространи отворено писмо, в което обяви творците се заканиха да не допуснат разрушаването на паметника пред НДК. Повод за това стана акцията по обезопасяване на монумента, подета от Столичната община.
Около 1 000 тона метал предстои да бъдат свалени от конструкцията. След събарянето на опасните бетонови части ще бъдат премахнати и огражденията.
Окончателното решение за съдбата на противоречивия паметник ще дойде след допитване до софиянци. Въпросът, на който трябва да отговорят жителите на столицата е дали да монументът да бъде обновен или да се премине към окончателното му демонтиране.