Италианската държава реагира много бързо в извънредни ситуации, когато става въпрос за изграждане на временни жилища и лагери, но за съжаление изплащането на помощите става по-бавно и по-сложно.
Проблемът беше налице и след земетресението в Акуила, където три години след трагичните събития, хората все още не са си получили помощите и чакат да им бъдат изплатени от банките, коментира кореспондентът на bTV Антоанета Николова.
Парите за подпомагане на собствениците на пострадали от природното бедствие жилища идват по две линии – от една страна държавата отпуска помощи, набират се и средства и чрез дарения, например с изпращане на кратки съобщения.
На 18 май тази година обаче правителството на премиера Марио Монти внесе проектозакон, който предвижда да бъдат подпомагани само собствениците, които са застраховали предварително имота си. И въпреки, че в момента не е много популярно да се говори за това в Италия, законът вероятно ще мине и в бъдеще на държавна финансова подкрепа ще могат да разчитат само онези, които са сключили застрахователна полица за жилището си в случай на земетресение.
Днес обаче, освен с материална помощ, италианската държава подкрепя населението и морално. Във всяко едно от селищата в засегнатия от последните трусове район има психолози, много доброволци също осигуряват психологическа помощ за хората.
Оказването на първа помощ на бедстващите в Италия е един прекрасен пример, смята нашият кореспондент. По думите на Антоанета обаче изплащането на помощите след това не е най-добрият пример – има хора, които още чакат обезщетения за трусове отпреди десетилетия.
Една трета от хората загубили домовете си в Акуила живеят в държавни жилища. При земетресението в Модена жилищата не са пострадали толкова, колкото фабриките и ЕС отпуска 200 млн. евро за подпомагане на предприятията в тази зона.