У нас има близо 1400 регистрирани ХИВ-позитивни. 10 от тях са на възраст под 14-години. Това са деца родени от майки, които по време на бременността си не са знаели, че са инфектирани с вируса. Тестовете за СПИН в България не са задължителни, но са изключително важни.
„Най-важното е по време на бременността майката да бъде изследвана и да си знае ХИВ статуса. В наредбите, които са на МЗ се препоръчва всички бременни да бъдат изследвани. Тези, които са здравноосигурени влизат в пакета, на тези, които не са здравноосигурени, се предлага изследване в кабинетите за анонимно изследване в РЗИ и на другите места, където могат да получат безплатно изследване. Мотото в света е - Един тест, два живота - живота на майката и на детето. Тя трябва да мисли не само за себе си, но и за своята рожба”, казва проф. Христо Тасков - дългосрочен консултант на програма превенция и контрол на ХИВ-СПИН.
Ако бременната жена знае, че е ХИВ-позитивна и премине през специална профилактика с антиретровирусни медикаменти, вероятността да роди здраво дете е над 90%. През миналата година у нас 12 серопозитивни жени са родили напълно здрави деца, а от началото на годината досега има 3 нови здрави бебета, родени от инфектирани майки.
„Има жени, които вече веднъж са раждали, това им е втора бременност. Те знаят, че са с ХИВ инфекция. Планирано си правят бебе. Предварително трябва да се говори с тях, че ако са решили да забременяват, трябва да се промени тяхната терапия, ако се налага, за да може тя да е щадяща за майката и бебето”, съветва Гергана Пенчева.
След раждането на бебето се правят няколко теста за СПИН, като последният е на година и половина. Ако се роди инфектирано дете, то се наблюдава в секторите за ХИВ и СПИН в страната, осигуряват му се антиретровирусни препарати, а социални асистенти и психолози започват работа със семейството.
„При тях има много въпроси, свързани с това как да отгледат детето си, кога да му кажат, какво да направят, за да може детето да се придържа към терапия, защото то трябва да тръгне на детска градина, трябва да тръгне на училище и през цялото време хората, които са с ХИВ инфекция, както и децата трябва да приемат лекарства”, обяснява Павел Малинов - фондация "Каспар Хаузер":
Трудно се решава и въпросът дали да се разкрие на околните тайната на заболяването. Дискриминацията срещу хората с ХИВ е много силна, често при опит да бъде записано инфектирано дете в учебно заведение останалите родители правят всичко възможно то да напусне.
„Това е заболяване, което е нелечимо. Продължава да битува митът, че то е много лесно разпространимо навсякъде по света. Хората, които са с ХИВ инфекция правят всичко възможно да опазят тайната си, както за себе си, така и за децата си”, допълва още Малинов.
Друг важен въпрос, който трябва да решат родителите е кога да кажат на детето за вируса, който носи. Според специалистите е важно този момент да не се отлага прекалено дълго.