Точно след два дни Франция гласува за президент. Държавният глава в страната с най-големи президентски правомощия в Европа. Как да се управлява страна, в която има 246 вида сирене, се е запитал преди половин век първият президент на съвременна Франция генерал Дьо Гол. От негово време до сега социалистите са имали само един президент - Франсоа Митеран. Днес въпросът за управлението изглежда още по-сложен - как най-президентската република в Европа да избере държавен глава измежду 12 кандидати? Сегашният президент Никола Саркози без съмнение е любимец на медиите.
Роден в Париж, той е син на унгарски емигрант и французойка от еврейски произход. Това обаче не му попречи да поиска намаляване на имигрантите в страната на половина и да организира връщането на хиляди роми от Румъния и България в родните им места.
Бившият министър на вътрешните работи на Франция отдавна се е превърнал в емблематична фигура и заради бурния си личен живот. Женен е три пъти. А вместо през 2007 година да наведе глава след раздялата с втората си съпруга - бившата манекенка Сесилия, с уверена крачка на високи токове Саркози се отправи към венчилото, където го чакаше друг бивш супер модел - Карла Бруни.
Настоящият президент често е обект на шеги, заради стелките, обувките на високи токове и столчетата зад подиумите, станали известни като „Стъпалото на Саркози". Стремежът му да изглежда по-висок вдъхнови дори френската автомобилна индустрия за своя реклама - „Бъдете като госпожа Бруни, вземете малък френски модел!"
Въпреки че е цели 13 сантиметра по-нисък от половинката си, Саркози няма от какво да се притеснява. Поне според английската преса, която публикува голи снимки на Карла по време на едно от официалните им посещения в Лондон.
Въпреки твърденията, че е бил пиян по време на пресконференция на Г8. Въпреки че стана обект на улична атака, а в интернет изтече миг на интимност с Карла секунди преди телевизионно предаване от настоящата предизборна кампания, очевидно претендентът за нов мандат в Елисейския дворец не си е взел поука.
Преди дни на среща със симпатизанти той свали от ръката си часовник за 55 000 евро, от страх някой от избирателите да не го открадне.
Според различни анализатори, битката за президентския стол е започнала отдавна.
Недоказани остават твърденията, че секс скандала с шефа на Международния валутен фонд Доминик Строс Кан е част от нечестната битка за властта във Франция. След като през пролетта на миналата година беше арестуван по обвинение за изнасилване на камериерка в Ню Йорк, Кан беше отстранен от битката за президентското място, въпреки предварителните прогнози, че именно той ще бъде следващия президент на Франция.
Никола Саркози успя да се възползва и от друга шокираща история. След като проучванията в нагласите на французите показаха, че Саркози най-вероятно ще загуби на тези избори, убийството на 7 души от французин с алжирски произход в Тулуза разтърсиха страната. С нови призиви за намаляване на чужденците в страната Саркози се върна в сърцата на избирателите и дори привлече привърженици на крайната десница. А самата тя вече е с нежно лице. Но с желязна решимост да повтори успеха на баща си Жан-Мари льо Пен, който през 2007 година стигна дори до балотаж.
"Аз съм единствения кандидат, способен да защити французите от разорението на глобализацията, да им осигури защита на културата. Защото съм „френското изключение" на тези избори", заяви Марин льо Пен.
На балотажа през 2007 година социалистите гласуваха „с отвращение" за Ширак, само и само да не спечели бащата на настоящия кандидат от семейство Льо Пен.
На тези избори основният конкурент на Саркози е кандидатът на социалистите Франсоа Оланд. Любопитен факт е, че той също има семеен опит в президентските битки със Саркози. Бившата съпруга на Оланд - Сеголен Роаял, не успя да пребори Саркози преди 5 години. Франсоа обаче силно желае да не превръща бившето червено гнездо в семейство от кандидат-президенти неудачници.
Предстоящите избори крият и една друга интрига - ще има ли Франция първа дама? Ако спечели Оланд, ще създаде проблем на протокола, тъй като отдавна е разделен със Сеголен. Така ако Барак Обама пристигне на държавно посещение, трябва да дойде без Мишел.
Ако Саркози остане в Елисейския дворец, протоколът ще продължи да е пред изпитания - да подлага трупчета зад трибуната, за да не изглежда държавният глава нисък пред микрофона. Но пък Франция ще има може би най-красивата първа дама на света.