Над 1,1 милиона лева са източени чрез лекарства, изписвани на покойници, за които е платила държавата. Нередностите откриха от Агенцията за финансова инспекция след проверка в общинско дружество "Фарма Петра" в Петрич.
Разследването на „Хрътките" започна след сигнал от гражданин, че общинското дружество „Фарма-Петра" е замесено в схема за източване на пари от военноветерани като фалшифицира рецепти, надвишава цените на лекарствата и издава фактури.
Как работи схемата ?
Съгласно наредби на Министерството на здравеопазването ветераните и инвалидите от войните имат право на 3 безплатни лекарства всеки месец или такива с частично доплащане.
Всеки ветеран представя пред лекаря си документ, че е участвал във военни действия и срещу това получава рецепта. След това пациентът отива до „Фарма Петра" - дружеството, което държи общинските аптеки в Петрич и срещу рецептата му се дават лекарствата. В края на всеки месец от акционерното дружество, което е със 100 % общинско участие, прилагат рецептите към фактурите и ги дават на общината, където би трябвало да ги проверят и одобрят, след което се превеждат пари по банков път. Точно тук се състои и проблемът.
Според агенцията за финансова инспекция в представените пред община Петрич фактури и рецепти е констатирано, че има завишени цени на лекарства. Издавани са рецепти на покойници ветерани, както и рецепти от покойници лекари на мъртви души. Това е ставало в продължение на 5 години под носа на общинските контролни органи.
Какво е мнението на управителя на общинското дружество ?
"Когато при нас идват синове и дъщери и носят рецептите със съответния документ, даваме лекарства. Ние не сме орган, който да знае кой фронтовак е починал и кой не е починал", заяви Силвия Тренева, управител на "Фарма Петра".
"Общинската фирма би трябвало да осъществи реда, по който ще съответства изпълнението на наредбите", заяви Телман Белин, един от финансовите инспектори, открили нарушенията в Петрич. "Общинската фирма е в общината, ЕСГРАОН също е в общината, стига човек да има желание всичко може да провери".
Какво е мнението на общината?
"Основният извод в доклада е, че има схема за измама. Много се надявам да няма такава, но предвид това, което са дали лекарите, предвид това, което са дали правоимащите всичко води до такъв извод", смята Вельо Илиев, кмет на община Петрич.
Парите за лекарства са държавна целева субсидия, която се отпуска на общината и след това се дава на общинското дружество. От финансовата инспекция не признават парите от 2006 до 2011 година - близо 1,1 милиона лева. Съгласно наредбите законнопризнати средства са едва 417 лв. Останалото ще трябва да бъде върнато на държавата с лихвите. По случая има образувана проверка в окръжна прокуратура Благоевград заедно с икономическа полиция.
Цялата история гледайте тази събота и неделя в разследването на "Хрътките", 20:00 часа, bTV Action.