Макар това определение– болните на работа като биотерористи – да е шеговито, в него има и доза истина, коментира главният здравен инспектор д-р Ангел Кунчев, който беше гост в студиото на "Тази сутрин".
"Респираторните инфекции човек обикновено кара на крак за два-три дни, като рядко търси медицинска помощ. При грипа обаче това не е така. Човек се чувства толкова отпаднал, с толкова силно главоболие и висока температура, че е ясно, че не може да продължи и е по-добре да остане вкъщи", казва д-р Кунчев.
Ниските температури през зимата водят до по-тежко протичане на грипа при вече разболяващ се човек, вкл. и до тежки усложнения. Но освен това трябва да пазите и хората около вас, подчертава специалистът.
"Никой вирус не се лекува с антибиотик. Тънката разлика обаче е, че може да има и наслоена бактериална инфекция, но лекарят трябва да прецени това", предупреждава д-р Кунчев.
По думите му начините за предпазване от грип са няколко – на първо място е имунизацията. Тя трябва да се направи през октомври, ноември или декември – след това е късно.
На второ място: хората, които могат да ограничат контактите си в най-активния за грипа период, нека го направят и да си останат у дома.
На трето място – трябва да се изключи контактът с видимо болни.
Дете, заведено болно в детската градина, може да разболее 50% от децата. Мястото на такива деца е вкъщи, категоричен беше д-р Кунчев.
При грипа се забелязва целият диапазон на протичане – от леко, до супер тежко, при което още на втория-третия ден има дихателна недостатъчност. Но това е само в много малък процент, обясни той.
"Може при някои да се мине по-леко, зависи от моментното състояние на човека, както и от неговия имунитет. При чумната епидемия в Лондон е имало хора, които не са се разболявали, макар да са извозвали труповете", даде пример той.
По думите на специалиста грипната вълна не се влияе от климатичните условия.
"Епидемията си върви според нейните правила. Механизмът на а заразата е много ефективен и зависи от вашия имунитет как ще се разболеете и как ще го карате", добави д-р Кунчев.
Очакванията бяха, че новият щам "Швейцария" ще има потенциала да предизвика епидемия, но данните сега показват, че по-разпространен е "Калифорния", който протича по-тежко, дава бързи пневмонии, добави той.