Между 2008 и 2009 в белгийския град Гент се случва социален феномен – там се преселват официално 7000 българи, предимно от ромски произход и предимно от Североизточна България. Според данни, по-близки до истината обаче, емигрантите от страната са между 15 000 и 20 000.

Шокът за града е огромен и многопластов – културен, финансов, социален, политически. Получава се така, че цели ромски квартали, като този в Шумен например, се изселват в Гент и по-голямата част от населението им вече живее в белгийския, а не в българския град.

Първоначално емигрантите от България успяват да намерят вратички в социалната система и 13 000 от тях започват да получават помощи – около 1200 евро на месец.

Гент не може да поеме повече жители – с 200 000 души население, 20 000 от които преселници от България. Проблемът доведе заместник-кмета на белгийския град Ресул Тапмаз тук, за да убеждава, съвместно с българската власт, ромите, че бъдещето им е в родината им.

Тапмаз заяви в „Тази сутрин”, че миграцията винаги е съществувала и ще продължи да съществува, но проблемът идва от „тази взривообразна експанзия, която се случи изведнъж”. По думите му отговорност за това носят всички – и българското правителство, и Европейският парламент, защото „това не е само проблем на местното самоуправление”.

„Вярваме в интеграцията и харесваме многообразието”, зави той, давайки за пример турската миграция, започнала преди 50 години, но „след разширението на изток, в Европа възникна проблем за услугите, които предлагаме като кметство, свързани със социалната система. Тези хора трябва да бъдат защитени, да им се даде достъп до пазара на труда, да им се осигурят жилища”. Заместник-кметът каза още, че положението в Гент всъщност не е толкова розово, колкото си го представят: „Като дойдете и застанете на опашката да ви дадат 1200 евро”.

„Хората вече са там, ще им помогнем. Но ни струва прекалено много. Много хора работят там, има много, чиито деца ходят на училище. Вярвам в човечността. Опитваме се да им дадем работа, но ни дойде твърде много. Не искам да слагам клеймо върху всички – всички искат да се интегрират, да имат бъдеще. Хората в Гент са преживели тази миграция, но това е нова вълна с нов характер”, обясни Ресул Тапмаз.

За мисията си в България той каза: „Аз съм тук за общ проект, за да разработваме социална икономика в градовете, от които идват тези хора. Ще им кажа, че има възможност да работим съвместно. Трябва да убедим тези хора, че бъдещето им е в родината им. ЕС трябва да инвестира в заетост, социално приобщаване и образование”.