Данни на Министерство на образованието показват, че само през 2016 г. има 2270 случая на физически и над 2700 на вербален тормоз в училище.
Според статистиката има и 1493 случая на кибер тормоз.
Според новия закон, предупреждение и преместване в друго училище не се прилага за ученици от класовете от начален етап. Именно това беше причината да се стигне до безизходната ситуация в столичното 19-то училище, където един ученик тормозеше цял клас.
След отзвука в медиите, момчето ще бъде преместено в друго училище.
Процедурата за противодействие на училищния тормоз също е много сложна и трудна за прилагане. След скандала, учителите поискаха промяна на спорните законови текстове и подобряване на механизма срещу училищния тормоз.
„Има не малко текстове за децата и учениците в риск в новия закон, но тук идва и трактовката на този текст. В случая, като дете в риск се е смятал ученикът, който бие другите”, каза Юлиан Петров, председател на синдикат „Образование” към КТ „Подкрепа”.
„Общото желание беше да има една по-активна роля от страна на родителите, но не може да става за сметка на тяхната безотговорност. В случая става така, че когато училището иска информирано съгласие от родителите, най-накрая топката отново се връща в училището и отговорността е тяхна”, допълни Цветан Цветански, изпълнителен директор на Центъра за образователни инициативи.
Повече вижте във видеото.