Има много места по света, в които сигурността се отдава на концесия, това не е шега. Големи сектори от сигурността могат да бъдат поверени на частни фирми и това не е стряскащо, заяви в студиото на „Тази сутрин” Соломон Паси. Така той коментира изказването по-рано на Таско Ерменков, че може да отдадем на концесия националната си сугурност.

Държавата може да опазва въздушното пространство по различни начини. Спорът, който се възбужда за това дали да дойдат чужди войски отразява това, че Конституцията е безнадеждно остаряла в някои свои текстове – тези, които третират съюзническите войски като чужди, каза още Паси и допълни, че съюзническите сили не са чужди, а нашата сигурност от национална трябва да се разглежда като колективна и нашата отбраната трябва да се разглежда като регионална.

Това важи и за това как третираме бежанците, за това как и дали искаме да се присъединим към Шенген, заяви Паси.

Ние няма да имаме авиация, докато не си купим самолети. Няма как да правим авиация без самолети. Това е въпрос, който вече 11 години се разисква.

Докладът на НАТО казва, че България е само като консуматор, а не генератор на сигурност, защото сигурността се измерва с пари. След като разходите за отбрана в България са паднали от почти 3% преди десетина години на 1,3% днес, естествено е, че няма как с този минимален военен принос ние да генерираме сигурност, заяви Соломон Паси.

България може да бъде много добър източник на сигурност, ако си увеличи малко военните разходи. Военните разходи обаче са непопулярни и с военни разходи не могат да се печелят избори, заяви Паси и допълни: „Избори се печелят с шоково вдигане на пенсии преди изборите, а с шоково вдигане на пенсиите преди изборите няма как да се гарантира националната сигурност”.

"Голямата цел на Русия е трайно присъствие в Сирия, което гарантира и трайно военно присъствие на Русия в Средиземно море. Това е голямата стратегическа цел на Русия. Това, че в момента Русия нанася удари в Сирия, още не можем да кажем дали това са удари по „Ислямска държава” или по враговете на Башар Асад, още нямаме ясна картина по този въпрос.

Но това, което е ясно е, че Западът трябва заедно с Русия да се включи в решаването на сирийския проблем. Големият проблем в Сирия беше заложен преди две години, когато САЩ и Русия се разбраха, че с премахването на химическите оръжия на Башар Асад, той ще бъде оставен от там нататък да прави каквото си пожелае. Това беше много голяма статегическа грешка и в момента берем плодовете на тази грешка"., коментира още Паси.