Според кмета на селото Красимир Бойчев язовир „тракиец” е пълен на 80%, а до преливането му остават 1,5-2 метра. Той обвини „Напоителни системи”, които го стопанисвали, но закъснели със старта на изпускането.
Директорът на дружеството за Стара Загора Филип Шукаров обаче заяви, че място за паника няма. Денонощно се изпускали по два кубика в секунда, като това количество можело и да се увеличи, а нивото на водата било на четири метра от преливника.
Оказва се, че съоръжението в едната си част – тази, която влиза в Кърджалийска област, има Акт 16, другата, в която се намира стената, няма такъв документ. Директорът не можа да отговори на въпроса законно ли е нещо, което няма Акт 16, но пък бе категоричен, че отговорността, ако нещо стане, ще бъде поета от „Напоителни системи”.
11 са населените места, които могат да бъдат засегнати при евентуално преливане на язовира. Шукаров обаче заяви: „Има денонощна охрана, контролира се непрекъснато. Не мисля, че има опасност. Във всеки час знаем какво става в този язовир”.
Риск за населението има - зависи колко бурно ще е снеготопенето
Коментарът е на доц. Добри Димитров – зместник-директор на НИМХ-БАН. Той допълни, че по-голямата опасност идва от повредата в основния изпускателен кран и от земно-насипната стена.
Той не се нае да прогнозира дали ще има рязко затопляне, но обясни, че обикновено то се случва в края на февруари и началото на март. По думите му песимистичният сценарий, при който средиземноморски циклон нахлува в Южна България, би довел до преливане на Арда и долното течение на Марица.
„Доколкото знам, има много строги предписания язовирите да се изпускат. Там, където има риба, и малките язовири като цяло - не е ясно кой на кого трябва да нареди и как се изпускат изобщо”, каза експертът.
Според него съществува малка, но все пак вероятност да се случи и по-лошото. Доц. Димитров допълни, че институциите и обикновените хора са разбрали опасността и се допитват до мнението на БАН. Той препоръча, за да не се стигне до наводнение на улици в София, например, столичани да не паркират в тревните площи, за да не запушват шахтите с кал.
От общината пък увериха, че правят всичко възможно да не се притесняват хората от наводнения.