"Няма да има шокиращи увеличения в цената на парното", заяви в ефира на bTV председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев. "Увеличението ще е с 9-10% от първи април, но ще се усети едва следващия отоплителен сезон", успокои още Семерджиев. По думите му има едно натрупано отложено увеличение.
Семерджиев обясни, че цената на природния газ се вдига само заради договорите, по които се внася у нас. Те са фиксирани, съобразени са с цените на горивата на средиземноморския пазар и съотношението долар-евро.
"Това е един обективен параметър, от който няма как да се избяга. Няма как цената на продукта в България да е по-ниска от вносната му цена", заяви Семерджиев. Ако обаче цените на горивата на световния пазар се успокоят, веднага ще паднат и цените за потребителите.
Конкретни данни за цената на отоплението ще има до края на следващата седмица.
Що се отнася до отоплението на газ, Ангел Семерджиев обясни, че печалбата на дружествата постоянно се свива.
"В обслужващите дружества увеличението на крайната цена, ще е по-малко от увеличението на цената на газа", смята председателят на ДКЕВР.
Ангел Семерджиев коментира и цените на тока, като обясни, че мрежовите услуги в България са на едни от най-ниските.
"В последните 4-5 години основният проблем на електроенергията е свързан с цената на горивата. Компонентът, който се увеличава постоянно, е цената на енергията, а не мрежовите услуги, които намаляват. Там се правят непрестанно подобрения за намаляване на разходите", смята Семерджиев.
Същевременно стана ясно, че е отложено заседанието на парламентарната икономическа комисия, на което трябваше да се разгледа въпросът дали има картел при търговията с горивата. Причината е че антимнополната комисия не е готова с доклада. По информация на Синята коалиция КЗК разполага с данни, че няколко петролни компании са в спорни взаимоотношения що се отнася до определяне на цените на горивата. Сините дадоха ултиматум до 20 март Комисията за защита на конкуренцията да представи дълго чакания доклад.