За да не проявяват канибализъм, прасетата в свинефермите трябва да имат играчки, с които да си играят. Изискванията са европейски и трябва да се изпълняват, а не да се коментират, заяви в „Тази сутрин” земеделският министър Мирослав Найденов.

За хуманното им съществуване са необходими още помещения, в които да бъдат къпани, за да се осигурява и поддържа определен микроклимат. Не става обаче въпрос за специални душ-кабини и климатици, уточни той. В страната ни няма драма по изпълнението на директивата на ЕС – повечето свинеферми вече са изпълнили изискванията, а останалите вече имат план.

Хуманните условия за живот влизат в сила от началото на 2013 година, а щастливо съществуване на кокошките всички фермери ще осигурят до два месеца. С пари ще помогне и държавата, която дава 50 милиона лева.

Министърът обяви, че се гони достигането на нивата от преди 89-а година, когато свинете в България са били няколко милиона. Сега 800 000 прасета се появяват на българския пазар под формата на прясно месо, но не и като колбаси, за които се използва внос.

Дървата за огрев – голям проблем, който съществува

Кризисната ситуация е наложила да влязат в употреба предварително подготвяни промени в Закона за горите, обясни Найденов и допълни, че вече са минали на първо четене в парламента. Спешните мерки включват разрешение на държавните горски предприятия да добиват дървесина и качване на 42% от продажбата на дървесина на стоковата борса.

Според министъра в обтегнатата ситуация допълнително напрежение се създавало и от опозицията, след като се налагало да отговаря на въпроси на БСП от парламентарната трибуна: „Опитват се да използват ситуацията да провокират напрежение в сектора. Имаме запаси, които насочваме, но те не са безкрайни”.

Ако едно водно съоръжение не отговаря на изискванията за безопасност, то ще бъде източвано принудително

Така Мирослав Найденов смята, че ще бъде решен проблемите с язовирите и собствеността върху тях, които попаднаха във вниманието на обществото след трагедията в село Бисер. По думите му се подготвят нужните нормативни промени, които ще позволят на компетентните държавни органи да се намесват при нужда, а собствениците няма да могат да се противопоставят.

Той уточни, че в момента четири министерства отговарят за язовирите – на околната среда и водите, на енергетиката, регионалното и на земеделието. Според него собствеността може да е различна, но трябва да е ясно кой следи за безопасността, кой прави предписанията и кой носи отговорност.

Съществува предложение, според което „Язовири и каскади” ще могат да правят оценка на съществуващите съоръжения и да дават задължителни предписания на операторите им: „Тези, които отидоха в гробовете, те са по-важни. Когато съоръжение не отговаря на изискванията, ще бъде източвано принудително”.

Земеделският министър съобщи, че всички язовири, които към момента застрашават населението, се източват аварийно. По думите му в тяхното стопанисване се преследва една цел - приходи за общината или за кмета. Найденов обяви, че е намерено голямо количество риба в залетите къщи на село Бисер, което еднозначно говори за зарибяване, а с каква цел – ще бъде установено.

„Има следствие и се надявам разследващите органи да разберат за какво става въпрос и да има възмездие. Не можем да продължаваме да заравяме хора в земята”.

Министърът каза още, че в скъсването на дигата на река Марица има и човешка намеса. Екипите са намерили съоръжения за нелегално напояване на ниви и оранжерии, които компрометират дигата.