Икономиката на България не е криминална. Наистина цифрите от доклада на Центъра за изследване на демокрацията от вчера са стряскащи, но трябва да се има предвид, че голямата част от доходите от престъпна дейност са реализирани в чужбина. Така вътрешният министър Цветан Цветанов коментира в „Тази сутрин” изнесените данни, че годишният оборот от 12-те най-значими организирани престъпни дейности в България е близо 3,5 млрд. лв. или 4,7% от БВП на страната.

Той не пожела да даде точен отговор на въпроса колко досега са приходите в хазната, постъпили от дейността на Комисията за установяване на имущество, придобито от престъпна дейност, известна в миналото като „Комисията Кушлев”. В коментар на многократно зададения въпрос Цветанов каза единствено, че „след демокрацията и свободното пътуване, много от инвестициите у нас по черноморските курортите са от нелегален бизнес”. Предстояли и промени в законодателството, така че да стане сравнително лесно за държавата да отнема подобен род имущества.

Поддържайки тезата, че след падането на визовия режим и либерализирането на пътуванията в чужбина, България е изнесла доста стабилен престъпен контингент, министърът обясни, че основната част от него е съсредоточена в трафика на жени с цел проституция.

„Ще дам за пример случая на едно българско момиче, на което помогнахме с холандските си партньори. Оказа се, че момичето е било изнесено в Холандия и експлоатирано за 8 години, като реализираният само от него оборот за това време е 4 милиона евро. При положение, че за миналата година знаем за 440 момичета, станали жертва на подобен сценарий, а реалният брой може и да е по-голям, можете да си направите сметка за какви печалби за престъпния бизнес става въпрос”, обясни вицепремиерът и шеф на МВР.

Въпреки мрачната картина, Цветанов напомни, че миналата година е била рекордьор по брой ефективни осъдителни присъди за трафик на хора – общо 131, като много от тях са били й с рекордни за съдебната ни система размери – от по 10-12 години. Според министъра изкарването на проституцията „на светло” чрез легализирането й няма да реши проблема с този вид дейност или с трафика на жени за чужбина.

„Жертвите на трафика с цел проституция обикновено се изнасят за държави, където така или иначе този вид бизнес е легален. Проблемът е, че момичетата биват подлъгани и на място разбират какви всъщност са нещата. Не мисля, че специално за България легализирането на проституцията ще бъде за добро. Трябва обаче да вземем някакви мерки, така че страната ни да не се възприема като дестинация за секс туризъм”, коментира още Цветан Цветанов. 

Вътрешният министър отново похвали действията на подчинените, този път за добрите резултати от акции срещу фалшивия алкохол, „ширещ се по магазините през 2010 година”. „Доказахме завишени количества алкохол без бандерол, които ощетяват бюджета. Веднага след операциите на МВР постъпленията в бюджета от акцизи скочиха от 7 милиона на 15-20 милиона лева”, констатира Цветанов, без да отговори на въпроса защо няма присъди за хванатите в нарушения производители и разпространители на спиртни напитки.

"Добре се справихме"

Похвали се чуха от вицепремиера във връзка с другата гореща тема на седмицата – „Наглите” и осъдителните присъди, които получиха част от членовете на бандата за отвличания. Цветан Цветанов подчерта, че тя е функционирала от 2007 до 2009 година, когато ГЕРБ взеха властта.

Снимка: Ладислав Цветков, архив
Снимка: Ладислав Цветков

„Тогава все още нищо не водеше към определени лица. Като станах министър, случаят на Румен Гунински беше първото отвличане за кабинета. Виждате обаче, че ние успяхме да разнищим мрежата от отвличания и да се стигне до процес”, каза още министърът и отново потвърди, че присъдите от понеделник са удовлетворителни за дейността на криминалните лица.

Според Цветанов оправданите Цветозар Славчев – Цуро и Павел Петков – Прасето също са замесени в отвличанията и заслужават присъди, затова решението на съда спрямо тях ще се протестира. Все пак вицепрезидентът заключи: „Виновните си получиха заслуженото, което в крайна сметка показва една добра ефективност на МВР и съдебната система”.

Цветанов призна, че не е ясно къде са парите на „Наглите”. „Може да са заровени или укрити. Беше намерена само една от белязаните банкноти, с които беше платено за похищението на Гунински и тази банкнота се намираше у Хамстера. Това обаче не значи, че той е мозъкът на групата”, допълни вътрешният министър и потвърди, че има сведения за висш държавен служител без криминално минало, който може би стои зад групировката. „Знаем го това име, то беше споменато както от един от "наглите" - Гребеца, така и от част от жертвите, но не мога да го кажа. В момента тече друг съдебен процес и се надявам, че там поне ще имаме достатъчно доказателства, за да има справедливост и да прекършим гръбнака на тежката организирана престъпност”, каза още Цветанов.

"Нещастни сме, защото ни направиха бедни"

Коментар получи и друга новина, оповестена преди ден – как българите сме на едно от последните места в световна класация за най-щастливите държави. Цветан Цветанов обясни тенденцията с икономически и демографски тежкия период, който изживява страната. „Разграбването на българската икономика беше политика след комунизма. От приватизацията в хазната влязоха едва 2 милиарда, а останалите пари отидоха в частни ръце - в хората, които днес са най-големите бизнесмени и имат влияние във всички сфери, в икономиката и медиите. Този процес, заедно с миграционните проблеми, обедняването, затварянето на заводи, е предпоставка за това чувство на нещастие и обреченост у хората”, анализира емоционалния проблем на българите министърът.

Още по-„цветно” обяснение получи въпросът за битовата престъпност, особено засилена в малките населени места. „На вас журналистите всичко вие много розово. Ходите да си снимате и после си тръгвате, не се ангажирате с нищо. Вашата работа е и да правите политика, защото политиката на една държава зависи от всички граждани, особено по отношение на социалните проблеми”, ядоса се Цветанов в опита си да обясни защо решаването на проблема с набезите в села като плевенското Мечка не е лесна работа.

„Имаме един нерешен проблем с български роми, който е от 20 години. Ако те не бъдат интегрирани тази конвенционална престъпност ще продължи да расте с годините, колкото и да се опитваме да я предотвратим. Добрата новина е, че поне в големите градове имаме понижаване на битовата престъпност. По селата тя се увеличава, защото няма друг поминък. Затова се правят и транспортни коридори, за да има повече инвестиции и нови бизнеси”, каза Цветанов, пояснявайки в заключение, че е „за” личната защита и правото за ползване на оръжие в рамките на дома, но това е сериозна мярка, която трябва широко да се дискутира.