Забравете за варианта държавата да регулира цените на горивата, няма как да стане – това е пазарна икономика. Тази позиция зае пред bTV премиерът Бойко Борисов по повод растящите цени по бензиностанциите в страната. Според министър-председателя всичко зависи от движението на петрола на международните пазари.
„Ако има война в Иран, никой в света не може да спре цените на горивата. Те се определят от петрола. Ако един барел стане 150 долара или повече, съвсем нормално е и у нас цената да скочи. Държавата няма да извади пари и да даде на „Нефтохим”, за да можете вие да си карате колите с бензин за 1 лев, няма да стане. После с какво ще платим на пенсиите на 2,5 милиона пенсионери”, попита Борисов и определи като „безсмислени” мерките, предложени по-рано от „Лукойл” за намаляване на цените на горивата. Според него те щели до доведат до поевтиняване от 3-4 стотинки, което е незначително на фона на огромното поскъпване.
Конвенционален вместо шистов газ
По отношение на другата „болна” за обществото тема – шистовия газ, Бойко Борисов потвърди изказаната многократно теза, че мораториумът остава, докато компаниите не успеят да убедят обществото, че технологиите и добивът са безопасни за околната среда. Правителственият ръководител обаче разкри, че има планове за експлоатация на находища на конвенционален газ. „Обещал съм на Делян Добрев да мълча по темата”, заяви Борисов и отказа да разкрие повече подробности.
Евтаназия за агресивните кучета
Премиерът взе отношение и по проблема с бездомните кучета, като прибягна до опита си от времето, в което беше кмет на София. Борисов припомни, че е имало уговорка между общината и различни екоорганизации кучетата да се кастрират и да се пускат обратно на улицата, но агресивните сред тях да се евтанизират.
„Така успявахме да намалим популацията им с по около 1500 на година. Това трябва да направи общината и в момента. Но сега е явно едно прекалено либерално и толерантно отношение към животните”, добави още министър-председателят.
Лекарите напускат, защото са добре подготвени
Коментарът на Борисов по актуалните в държавата теми продължи с интересен прочит на публикуваната през уикенда новина, че 600 лекари са напуснали държавата през миналата година. „Щом лекарите напускат, това означава, че много добре ги подготвяме, имаме много добро образование”, подчерта премиерът и отказа да се съгласи с тезата, че работата на българските медици не е достатъчно добре платена и са принудени да я упражняват в лоши условия. „Аз считам, че докторите в България взимат много добри заплати – в пъти по-големи от моята”, допълни Бойко Борисов.
Липсата на пари – това била причината да няма повече модернизирани отделения на болници, обясни още министър-председателят. „Държавата няма пари, разпиляла ги е в различни безсмислени проекти като „Белене”, като „Водното огледало” в Кърджали, за което са отишли 100 милиона лева. Ако вместо това бяха дадени по 1 милион за болниците, виждате ли как щеше да се реши проблемът? Държавата не почва от 2009 година – не можем хем да направим спортни зали, хем да построим магистрали, хем пък и да оправяме отделенията в болниците”, каза политикът.
България – една от най-нещастните държави
Във връзка с международната класация за най-щастливите нации, която очаквано или не постави България на последните места, редом с Конго и Хаити, Бойко Борисов реторично попита: „Щастлив може да те направи кой, държавата?”
Според премиера усещането за щастие е индивидуално за всеки човек, а българите трябва да се чувстват късметлии, че не са в „най-щастливите” държави в Скандинавието.
„В скандинавските държави от голямо щастие се изпозастреляха. Там има най-много самоубийци. Най-големият алкохолизъм също е там. Не минава седмица или месец да не утрепят 7-8 ученици в някой чужд университет. Пази Боже в България, както в САЩ да трепат по 7-8 ученици”, каза още Борисов с уточнението, че има хора, които „цял живот само мрънкат”.