Дискусия в „Тази сутрин” на тема - при кого да останат децата след развод, отново постави вечните въпроси за взаимоотношенията между родителите и за слабостите на законодателството. При разтрогване на един брак обаче най-потърпевши остават децата.
Според данните на Националния статистически институт бумът на разводите е през 2007 година – 16347. По последни изчисления през 2013 година почти 11 000 семейства са приключили с отношенията си. На този фон децата, родени при брак през 2013 година, са 27 203. В повечето случаи детето остава при майката.
„Последно видях дъщеря си преди около два месеца. След един развод времето, в което бащата може да се вижда с детето си, се фиксира в първата и третата или във втората и четвъртата седмица от месеца. Когато обаче майката откаже да осъществи контакт, по една или друга причина, изведнъж половината месец реално отпада”, разказа Светослав Стефанов от Съюза на бащите.
Николай Николов от същата организация пък сподели, че не се е виждал с детето си от близо половин година, срещу него има издадена и ограничителна заповед – по думите му заради едно обаждане. Според него Законът за закрила от домашно насилие съдържа редица парадокси и действа дискриминиращо и за двамата родители.
Певицата Кали, която има три деца от трима различни бащи, заяви, че е озадачена от споделените истории, тъй като при нея няма проблем в това отношение и. По думите ѝ не пропуските в законодателството, а липсата на превенция създава усложнение след развод. „Трябва да се възпитават младите хора, преди да създават семейство и деца”, смята тя.
Адвокатът Ирина Константинова обясни, че когато отказът за контакт на детето с другия родител от страна на майката стане системен, има механизми за защита на бащата, който да претендира за прехвърляне на правата.
Според тълкувателно решение от 1975 година, което се прилага и днес, майката се смята за „по-пригодна”. Дискриминира ли това бащата – вижте във видеото!