Дискусия в „Тази сутрин” на тема - при кого да останат децата след развод, отново постави вечните въпроси за взаимоотношенията между родителите и за слабостите на законодателството. При разтрогване на един брак обаче най-потърпевши остават децата.  

Според данните на Националния статистически институт бумът на разводите е през 2007 година – 16347. По последни изчисления през 2013 година почти 11 000 семейства са приключили с отношенията си. На този фон децата, родени при брак през 2013 година, са 27 203. В повечето случаи детето остава при майката.

Снимка: bTV


„Последно видях дъщеря си преди около два месеца. След един развод времето, в което бащата може да се вижда с детето си, се фиксира в първата и третата или във втората и четвъртата седмица от месеца. Когато обаче майката откаже да осъществи контакт, по една или друга причина, изведнъж половината месец реално отпада”, разказа Светослав Стефанов от Съюза на бащите.

Снимка: bTV


Николай Николов от същата организация пък сподели, че не се е виждал с детето си от близо половин година, срещу него има издадена и ограничителна заповед – по думите му заради едно обаждане. Според него Законът за закрила от домашно насилие съдържа редица парадокси и действа дискриминиращо и за двамата родители.

Снимка: bTV


Певицата Кали, която има три деца от трима различни бащи, заяви, че е озадачена от споделените истории, тъй като при нея няма проблем в това отношение и. По думите ѝ не пропуските в законодателството, а липсата на превенция създава усложнение след развод. „Трябва да се възпитават младите хора, преди да създават семейство и деца”, смята тя.

Адвокатът Ирина Константинова обясни, че когато отказът за контакт на детето с другия родител от страна на майката стане системен, има механизми за защита на бащата, който да претендира за прехвърляне на правата.

Според тълкувателно решение от 1975 година, което се прилага и днес, майката се смята за „по-пригодна”. Дискриминира ли това бащата – вижте във видеото!