Не можем да повлиеям на природата, но можем да повлияем на ума и поведението си. В условията на шок и неочаквана ситуация винаги има елемент на паника, но тя може да се тренира така, че да да не се проявава всеки път. Така психологът към МВР инспектор Мария Михайлова насърчи хората в цяла България, преживели безсънната нощ на земетресението с магнутуд 5,8 по Рихтер.

По думите й в такива ситуации японците винаги се дават като пример за адекватно и безупречно поведение по време на бедствия. Причината – там запазването на духа по време на криза се възпитава още от дете.

Според психолога един от механизмите, които могат да помогнат за справяне с паниката е пренасочване на вниманието към близък за нас човек. „Да се чувстваш полезен е нещо, което помага да изместим паниката и влезем в роля на специалист, който спасява останалите и действа рационално”, добави още инспектор Михайлова.

Друг ценен съвет за преодоляване на стреса от преживяно бедствие е общуването. „Тези реакции на паника или стрес – гадене, повръщане, безсъние, отказ да се върнеш в дома си, се лекуват с говорене и с времето. Проблемът не трябва да се прикрива, а да се говори за него”, приканя експертът.

Тя подчерта, че сред хората трябва да има повече информационни кампании и програми, които да обучават превантивно как трябва да се реагира при земетресение. „Това е правилният подход за държавата, а не пускането на сирени и напътствия по високоговорителите – това само ще създаде паника и ще задейства още повече инстинктите ни за самосъхранение”, увери психологът към МВР.