Бавното правосъдие се отразява върху чувството за справедливост на хората. То е лошо за всички страни, вредно е за цялата система. Такава позиция зае в "Тази сутрин" заместник-градският прокурор на София Божидар Джамбазов. По думите му резултатът от труда на прокурора се изразява в издадената присъда и когато тя се бави безкрайно дълго, прокуратурата губи ориентир дали е подходила правилно при даден случай или не.
В тази връзка Джамбазов обяви, че подкрепя решението да се изплащат обезщетения в размер на 10 000 лева в случаите, когато делата се бавят с над 6 години. Мярката беше одобрена в сряда на Министерски съвет.
„Принципно наистина е по-добре да се изплащат тези обезщетения в България и да не се стига до дела в Страсбург. Има дела, които се бавят доста в годините и за тях се дължи обезщетение, това е така не само тук, но и по света. Въпросът е обаче подобен тип поведение на съдебната система да е сведено до минимум - да е изключение, а не правило”, заяви заместник-градският прокурор.
Той отбеляза все пак, че има дела, чието естество изисква много време за разследване и тогава е нормално да има голямо забавяне на процеса. „Такива са икономическите дела. Когато трябва да се правят анализи на дейността на дружества през последните 10-15 години, няма как да се очаква, че делото ще приключи за няколко месеца”, допълни Божидар Джамбазов.
Той се обяви твърдо против условните присъди и споразуменията между прокуратура и подсъдим, който е причинил смърт на пътя. Прокурорът обаче подчерта, че в случая със споразуменията като цяло се отправя критика към цялата съдебна мярка, съдейки се от гледната точка на единични случаи и това не е правилно.
„Споразумението не е просто сделка за двете страни, както всички явно си мислят. То е мярка, която дава възможност на престъпника да осъзнае какво е направил, да се разкае и да го признае. Но в никакъв случай не е задължително при споразумения да се дават много по-различни присъди от тези, които ще се получат на процес. Освен това всяко споразумение трябва да е одобрено от съда и той има последната дума”, посочи Джамбазов и добави, че трябва да се помисли за реформи в цялостната наказателна политика, а не да се търси отговорност за единични случаи.
Юристът даде за пример някои от делата, по които работи и се бавят доста дълго. Четири от тях са срещу бившия шеф на „Топлофикация” Вальо Топлото. „Две от тях са на съдебна фаза, има 2 присъди, които са осъдителни. По едната присъда обаче делото все още не е в Апелативния съд, защото още няма мотиви. Иначе присъдата е постановена през 2010 година. Същото е положението с делото срещу Александър Томов, който миналата година получи 9-годишна присъда”, каза Джамбазов и допълни, че няма как едно дело да се придвижи до по-горна инстанция, ако не са написани мотивите на съда за присъдата. „Ако няма мотиви, няма как да се обоснове страната на обвиняемия защо е против присъдата”, обясни прокурорът.