Споразумението АСТА предизвика опасения и страхове сред потребителите на интернет, че може да бъде използвано за репресия. Другата гледна точка обаче на творците, които се чувстват системно ограбвани от липсата на работещ механизъм за защита на интелектуалната собственост.

Васил Гюров, музикант и член на УС на Мюзикаутор, обясни, че АСТА не застрашава крайния потребител, а защитава хората, които създават музика, филми и софтуер и т.н.  Според него споразумението не застрашава личната свобода на хората.

„Противниците на АСТА нямат нищо против авторите и техните права да са защитени, но по форумите се случва точно обратното. Важно е да се знае, че парите ги има, въпросът е до кого стигат. Това, че не стигат до автора е за сметка на някой друг и нечий други интереси”, каза Гюров.

"От една страна хората искат да имат всичко, на момента, и то да бъде евтино. От друга страна, когато продуктите са незаконни и безплатни, това обезсмисля труда на компаниите от легалната част на бизнеса и второ – кара продуктите им да стават все по-скъпи", каза Илиан Ганев, директор на фирма-дистрибутор на филмово съдържание, фалирала заради липсата на защита на авторските права.

Защитниците на авторските права набелязаха три основни мнения по темата – автори и творци, на обикновения потребител в интернет и звено, което узурпира и краде.

„Тези хора правят една много опасна инсинуация. Те подозират сериозно българските власти в престъпни намерения”, каза Стефан Минчев, председател на УС на Булакт (Българско сдружение за борба с незаконното използване на защитени произведения) и попита защо се допуска, че властите имат нужда от подобно международно споразумение, за репресират, ако имат такива намерения. Това, според Минчев, е вредна и безсмислена инсинуация.

По думите му обаче законодателството в България в момента действа, но само за физическите носители на музика, филми и др.

Гюров пък бе категоричен, че в АСТА няма нищо различно от действащото и в нашето законодателство. Никъде няма текст, с който крайният потребител да е застрашен, ако не върши нещо с търговска цел, каза Гюров.