Девет институции започват проверки по морето за незаконно поставени кемпери и каравани, след като изтече срокът за доброволното им премахване.

Снимка: Лора Стаматис

Инспекциите започват от плажа на залива Вромос край Черноморец. Мястото от години се ползва като импровизиран къмпинг през лятото, а през зимата - като паркинг, на който собственици на каравани си оставят превозните средства да зимуват, за да си пазят място за следващия сезон.

Снимка: Лора Стаматис

"Имаме подадени много сигнали за незаконно поставени кемпери и каравани по плажовете в нашата област и затова областният управител на Бургас е предприел мерки, с които уведомяваме собствениците на тези превозни средства да ги преместят доброволно. Даваме им гратисен период, тъй като те нарушават няколко закона", каза в "Тази сутрин" зам.-областният управител на Бургас Владимир Крумов.

Владимир Крумов
Снимка: Лора Стаматис

"Днес в 14 ч. започват проверките и ще им бъдат връчени предупредителни протоколи, където ще бъде описано какво нарушават и ще им дадем време да преместят превозните си средства. Ако не ги преместят, ще пристъпим към съставяне на актове за административно нарушение. Глобите са до 5000 лева", подчерта още той.

Снимка: Лора Стаматис

"Безразборното поставяне на каравани е предпоставка за възникване на пожари. Всяка година имаме по няколко изгорели каравани. В установените къмпинги правим проверки всяка година и се виждат наличните пожаротехнически средства за първоначално гасене. Но тук няма такава организация, а в повечето случаи плажуващите и къмпингуващите нямат готовност да реагират при опасност от пожар", обясни старши комисар Николай Николаев. 

Снимка: Лора Стаматис

"Срещаме най-често проблеми с отпадъци, изоставени строителни материали и други. Ако не бъдат открити нарушителите, трябва да се почистят от горските територии с наши сили и ресурси", добави инж. Кирил Петков, директор на ДГС-Бургас. 

Проверките продължават по график на Корал, Алепу и Иракли.