Парламентарните избори в южната съседка внесоха сериозни промени в политическия спектър на изстрадалата от криза и икономии страна.
Както се очакваше гръцките избиратели наказаха традиционно влиятелните партии, които подкрепиха мерките за орязване на социалната сфера, наложени от споразумението с ЕС и МВФ за избягване на фалита.
След преброяване на бюлетините стана ясно, че консервативната партия „Нова демокрация”, водена от Андонис Самарас, е първа политическа сила с 18,86% от вота и 108 депутати. Досегашните коалиционни партньори от ПАСОК обаче се класират трети с едва 13,18% от гласовете - 41 места в парламента.
Втората група в новия парламент ще бъде тази на ляворадикалната коалиция „Сириза”, за която гласуваха 16,77% от избирателите и ще има 52 депутати.
„Независими гърци” получават 10,60%, Комунистическата партия - 8,48%, „Златна зора” - 6,97% и Демократична левица - 6,10% от гласовете, показват данните. Неонацистите от „Златна зора” влизат във властта за първи път от 40 години.
С този изход от парламентарните избори гърците изпратиха ясен сигнал до партньорите от еврозоната, коментират днес европейската преса. Според британския „Гардиън” вотът им е протестен и е насочен срещу наложените с участието на Евросъюза строги икономии, които удариха жизнения стандарт в страната.
Изпълнителният директор на Международния валутен фонд Кристин Лагард обяви, че траншовете финансова помощ за Гърция се замразяват, докато се състави ново правителство. Представителите на надзорната тройка пък ще посетят Атина, едва след като новият кабинет стане факт.
В условията на тежка криза много гърци подкрепиха леви и десни групи, които явно се противопоставиха на политиката за намаляване на бюджетния дефицит. Изборите показаха, че в гръцкото общество няма консенсус по пътя, който трябва да следва страната. В парламента влизат седем партии, като само две от тях са за спазване на задълженията по меморандума за финансова стабилност, подписан от Атина.
Досегашните партньори във временното правителство на Лукас Пападимос – „Нова демокрация” и ПАСОК – имат заедно под 150 места в парламента и няма да могат да сформират самостоятелен кабинет. Сформирането на коалиционно правителство ще е много трудно, тъй като останалите политически сили не подкрепят договореностите с ЕС и МВФ.
Възможностите за коалиране не са големи, но са по-реални в лявата част на политическия спектър. От вота стана ясно най-вече, че гръцките граждани виждат бъдещето на страната в крайно противоположни посоки.
Провал при първия опит за съставяне на правителство
Днес гръцкият премиер Лукас Пападимос връчи оставката си на президента на страната Каролос Папуляс на среща в Президентския дворец. След това държавният глава връчи мандат за съставяне на правителство на лидера на „Нова демокрация” Андонис Самарас.
Така започнаха драматичните преговори за сформиране на кабинет. Самарас започна веднага с консултациите и след срещата му с лидера на ПАСОК Евангелос Венизелос се появиха и първите положителни новини. Двете партии се договориха да се коалират, само че не им достигнаха две депутатски места, за да оформят кабинет. Нито една друга партия не пожела да участва в създаването на подобно правителство и това принуди лидерът на "Нова демокрация да върне мандата на президента.
Така право да състави кабинет получава втората политическа сила в новия парламент - радикалната левица "Сириза". Нейният лидер Алексис Ципрас отказа да се включи в коалиционното правителство на Самарас с надеждата той да оглави бъдещото правителство. Утре Ципрас ще започне консултации за съставяне на кабинет.
Умерената лява партия на Фотис Кувелис, която спечели 6,1% от гласовете, бе смятана за вероятен коалиционен партньор на двете основни политически сили. Нейният лидер обаче обяви пред медиите, че формацията му би се включила в коалиционно правителство „само с други прогресивни сили”.
Гръцките политици разполагат с броени дни, за да се договорят за състава на следващото правителство. Новият парламент ще заседава на 17 май. Право на опит за поемане на мандат имат първите три политически сили в законодателния орган. Ако „Нова демокрация”, „Сириза” и ПАСОК не се справят с предизвикателството, гърците ги очаква друго служебно правителство, което да подготви нови избори.
*(От англ., в този смисъл) Група обществени, икономически и политически лидери, които формират управляващата класа в държавата, включително обществени и частни институции и организации, групи за натиск, лобисти и др., част от установения обществен ред.