Ролята на журналистиката в справянето с глобалните кризи, бъдещето на медиите и развитието на най-новите революции, заплахите и предизвикателствата пред журналистите. Всички тези значими теми бяха във фокуса на тазгодишния Световен конгрес на Международния прес институт (IPI) и Фестивала за медийни иновации.
Във време на промяна, пълно с предизвикателства, но и с възможности събитието събра водещи журналисти, редактори и издатели от над 65 държави и шест континента в Сараево от 22 до 24 май 2024 г. Участници и гости в Световния конгрес бяха представители на Медийната програма за Югоизточна Европа на фондация „Конрад Аденауер“ от България, Румъния, Северна Македония и Босна и Херцеговина. Фондацията е сред поддръжниците на Световния конгрес.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
В рамките на темата „Справянето с кризи: Журналистиката в повратна точка“ събитието предостави жизненоважно пространство за медийни професионалисти, лидери на мисълта и новатори за търсене на нови решения, насърчаване на разбирането и критично изследване и разглеждане на ролята на медиите в справянето с големите кризи на нашето време.
От основаването си в момент на глобални сътресения глобалната мрежа на Международния прес институт се бори да защитава свободата на печата и да отстоява независимата журналистика като ключ към решаването на общите предизвикателства.
Днес нашият свят е изправен пред сложна мрежа от кризи и съществува усещането, че се намираме в повратен момент или дори критична точка. В същото време демокрацията и правовата държава са на заден план, тъй като авторитарната вълна се засилва.
На този фон в рамките на три дни (22-24 май) с повече от 25 панелни сесии, семинари и прожекции на филми Световният конгрес на Международния прес институт предостави на участниците форум за диалог и размисъл относно ролята на медиите в преодоляването на различните предизвикателства и се опита да очертае пътя напред в повратен момент за света и за журналистиката.
Събитието разгледа критично ролята на медиите за справянето с изменението на климата, икономическото неравенство, войните и геополитическите конфликти, хуманитарните конфликти, разпространението на дезинформация, силната поляризация и нарастващите глобални атаки срещу демокрацията.
Конгресът и Фестивалът на медийните иновации обърнаха внимание и на най-новите развития и революции в медийното пространство – от изкуствения интелект до бъдещето на големите технологии. Медийни новатори, местни новинарски издания и медийни стартъпи от цял свят споделиха мислите си за превръщането на цифровите сътресения във възможност и за опазването на бъдещето на журналистиката от обществен интерес.
По време на събитието те имаха възможност да разкажат своите истории, да общуват в мрежа, да споделят и да се учат взаимно от успехите и грешките си. В рамките на конгреса бяха разгледани значението на иновациите и незаменимата роля на местните новини по време на криза, избягването на новини, революциите в бизнес моделите и др.
Сред изтъкнатите лектори на Световния конгрес на Международния прес институт бяха директорът на бюрото на „Ал Джазира“ в Газа Ваел Ал-Дахдух, вицепрезидентът на „Асошиейтед прес“ за новините Рон Никсън, филипинската разследваща журналистка и авторка Патриша Еванджелиста, редакторът на онлайн изданието „Украинская правда“ Севгил Мусаева, редакторът на „Ел Фаро“ Карлос Дада и носителят на награда „Пулицър“ за разследваща журналистика Азмат Хан.
Не на последно място Световният конгрес на Международния прес институт проведе годишната си церемония по връчване на наградите IPI World Press Freedom Hero и Free Media Pioneer. Наградите се присъждат на журналисти и медийни организации, които са допринесли значително за утвърждаването на свободата на печата, особено в условията на голям личен риск, както и на тези, които отговарят на изискванията в момента чрез иновативни модели на журналистика, медии или защита на свободата на пресата.
В момент, в който журналистите по света са изложени на огромен риск заради това, че вършат работата си, наградата IPI World Press Freedom Hero бе присъдена на палестински журналисти, отразяващи войната в Газа. Тази година за първи път наградата се връчи на група журналисти колективно като признание за изключителната смелост и устойчивост.
Наградата IPI Free Media Pioneer спечели киргизстанската независима новинарска медия Kloop. Тя получи признание за безстрашната журналистика и за отдадеността в насърчаването на качествените медии и демократичните идеали. Kloop получи наградата и за устойчивостта и ангажираността към жизненоважната си мисия на наблюдател въпреки репресиите на киргизкото правителство срещу независимите медии, включително продължаващите усилия за закриване на Kloop.
Какво е Международният прес институт?