Според ново изследване почти незабелязана вкаменелост, открита в колекция на бразилски музей, разкрива най-стария известен на науката екземпляр от мравка, съобщава Си Ен Ен.
Праисторическата мравка е живяла сред динозаврите преди 113 милиона години - няколко хилядолетия преди откритите преди това мравки - и е имала необичаен начин да убива плячката си. Андерсон Лепеко, изследовател в Музея по зоология на Университета в Сао Пауло, заяви, че се е натъкнал на „необикновения“ екземпляр през септември 2024 г., докато е проучвал колекция от вкаменелости, съхранявана в Музея по зоология на Университета в Сао Пауло.
Музеят разполага с една от най-големите колекции от вкаменени насекоми в света и съдържа образци от формацията Крато в североизточна Бразилия - геоложки депозит, известен с изключителната си запазеност на вкаменелости.
Запазено във варовик, новоописаното изчезнало насекомо е т.нар. адска мравка, член на подсемейство, наречено Haidomyrmecinae, което е живяло през периода Креда преди 66-45 милиона години и не е свързано с никоя мравка, живееща днес, според проучване, публикувано в списание Current Biology. Фосилният вид, който е наречен Vulcanidris cratensis, е имал челюсти, подобни на коси, които вероятно е използвал, за да притиска или пробожда плячката.
„Бях просто шокиран, когато видях тази странна изпъкналост в предната част на главата на това насекомо“, казва Лепеко, водещ автор на изследването. „Описани са и други адски мравки със странни челюсти, но винаги като кехлибарени екземпляри.“
Рядко се срещат насекоми, запазени в скала. Други адски мравки от кредата са открити заровени в кехлибар от Франция и Мианмар, но те датират отпреди около 99 милиона години. Фактът, че адска мравка е живяла преди това в днешна Бразилия, означава, че мравките вече са били широко разпространени на планетата в ранен етап от еволюцията си - отбелязват авторите на изследването.
Откритието хвърля светлина върху еволюцията на мравките през ранната креда - период на значителни промени. То също така дава известна представа за необичайните характеристики на видовете мравки от този период, които не са оцелели след масовото измиране, сложило край на ерата на динозаврите, казват изследователите.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK