Желание да отмъсти на родителите си заради семейните вражди. Това е подтикнало убиеца от Кънектикът да извърши касапницата, според първите анализи на мотивите за тежкото престъпление. 20-годишният Адам Ланза уби 20 деца и шестима преподаватели в училище в град Нютаун, след което се самоуби.
Случаят потресе не само Америка, но е целия свят. Това е най-кървавият инцидент в учебно заведение в историята на Съединените щати след стрелбата в Техническия университет във Вирджиния през 2007 г., когато загинаха общо 32 души. В страната е обявен четиридневен траур, а националните знамена са свалени наполовина.
„През последните години ни се случиха толкова много такива трагедии. И всеки път, когато гледам новините, реагирам не като президент, а както всеки човек по света, всеки родител,” заяви Барак Обама. „И това болезнено се потвори и днес. Знам, че няма родител в Америка, който да не усеща същата съкрушителна мъка, както и аз,” каза в петък държавният глава на САЩ.
Убиецът вероятно е страдал от Синдрома на Аспергер - форма на аутизъм, известна още като „синдром на малкия професор”. Това са първите предположения на психолозите за портрета на Ланза.
Родителите на младия мъж били разделени, а той не си е говорил с по-големия брат от три години. Семейните раздори са причина първо да убие майка си, която е работела в училището като възпитател, а след това и да влезе в класните стаи.
„Казах на децата да бъдат абсолютно тихи, защото много ме беше страх да не влезе при нас. Казах им, че са дошли лоши хора и трябва да изчакаме да дойдат добрите и да ни изведат,” разказва преживяното Кейтлинг Ройг, една от учителките в „Санди хук”.
„Сложихме ръцете на раменете на детето пред нас, учителката хвана първия за ръката и така ни изведе,” споделя ученичката Ела.
Кървавият инцидент отново разбуни духовете в Съединените щати за свободната продажба на оръжие. Най-остро реагира кметът на Ню Йорк Майкъл Блумбърг, който е начело на Асоциацията на кметовете за контрол над оръжията. Блумбърг призова да се сложи край на празната риторика на политиците по този проблем, която не води до резултати.
В изявлението си след трагедията обаче президентът Обама не се произнесе категорично против свободното притежаване на лично оръжие. Въпреки че се просълзи от случилото се, държавният глава каза само, че трябва да се предприемат мерки, за да не се повтарят в бъдеще подобни инциденти.
Законодателството в повечето щати е доста либерално, като някъде дори малолетни могат да си купят пистолет по напълно законен начин. Според статистиката, над 45% от американските домакинства притежават над 200 млн. оръжия.