Сред европейските съюзници на Украйна има тиха, но нарастваща промяна към идеята, че войната с Русия ще приключи само чрез преговори между Киев и Москва, включващи отстъпки на украинска територия, пише днес The Washington Post.
Разговорът придоби по-голяма спешност с изборната победа на Доналд Тръмп, който каза, че бързо ще прекрати войната, без да уточнява как, и даде знак, че може да подкрепи сделка, която запазва част от заграбената територия в руски ръце. В Европа дискусиите при закрити врата също бяха подхранвани от мрачна ситуация на бойното поле, с украинските сили в отбрана и страховете от намаляване на финансирането от САЩ.
Разговори с 10 настоящи и бивши дипломати от Европа и НАТО сочат, че докато декларациите за трайна подкрепа продължават, някои от съюзниците на Украйна все повече се стремят да положат основите за преговори между Украйна и Русия, дори когато параметрите на сделката остават неуловими.
Европейски служители и представители на НАТО признават, че разговорите за териториални отстъпки вече не повдигат толкова много вежди, както преди, и дипломатите не го представят като „земя за мир“, а по-скоро като земя за сигурността на Украйна.
Не е ясно как точно може да изглежда сделката, тъй като дипломатите претеглят параметри на „мирни планове“, пуснати след нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г. Тъй като руските сили контролират приблизително една пета от страната – включително в района на Източен Донбас и анексирания Кримски полуостров – замразяването на днешните фронтови линии или очертаването на демаркационна линия би означавало Украйна да отстъпи част от своята територия.
Вече има широко признание, че „преговорите може да дойдат по-рано“ от очакваното и че те „ще доведат до някои отстъпки и от двете страни“, каза Камил Гранд, бивш помощник-генерален секретар на НАТО и изтъкнат политически сътрудник в Европейския съвет за външни отношения.
Европейските лидери имат „голяма въпросителна как екипът на Тръмп ще иска да играе“, каза той, и докато се надяват, че следващата администрация ще тласне Русия на масата за преговори, те се страхуват, че тя може да вкара Украйна в лоша сде;ла/
Европейските политици казват, че трябва да продължат да укрепват Украйна, така че тя да има влияние, ако преговорите в крайна сметка започнат. Тръмп повдигна за кратко въпроса за земята в телефонен разговор с руския президент Владимир Путин, в който посъветва руския лидер да не ескалира войната, казват няколко души, запознати с въпроса.
Подкрепата на украинската армия толкова дълго, колкото е необходимо, „е единственият път към преговори“, каза френският президент Еманюел Макрон във вторник, застанал редом до шефа на НАТО Марк Рюте. „И нека бъда ясен“, добави той, „когато дойде моментът, нищо не трябва да се решава за Украйна без украинците, нито за Европа без европейците“.
В 25-минутен телефонен разговор с Тръмп Макрон даде да се разбере миналата седмица, че всички преговори трябва да включват значими отстъпки от Москва, според хора, запознати с разговора.
На вечеря на европейски лидери миналата седмица в унгарската столица мнозина изказаха аргументи за запазване на паричната и оръжейната подкрепа за Украйна и обсъдиха как да запазят потока на средствата в случай на прекъсване на доставките от САЩ, казаха официални лица.
Дипломат от Европейския съюз каза, че перспективата за бъдещо споразумение чрез преговори бавно набира сила, до голяма степен зад кулисите: „Никой в стаята не каза: „Трябва да се откажем от Донбас“.
Докато се опитват да убедят Тръмп да запази курса, европейските страни увеличиха разходите за отбрана и финансирането за Украйна, за да овладеят последиците от евентуална промяна в политиката на САЩ. Те са изправени пред тежка битка за поддържане на помощта в дългосрочен план, с изправени пред затруднения икономики и политически хаос в страни, включително Франция и Германия.
Москва вече даде знак, че няма да приеме нищо по-малко от украинската капитулация. Путин твърди, че Украйна ще трябва да приеме пълен неутралитет, за да успеят преговорите. Той каза, че „ако неутралитетът на Украйна не съществува, е трудно да си представим добросъседски отношения с Русия“. Той също така каза, че всяко прекратяване на огъня не може да бъде временно споразумение, което просто ще позволи на Украйна да се запаси с боеприпаси.
Освен това, преди да започнат каквито и да било преговори, Русия иска да си върне цялата област Курск, където украинските сили завзеха земя при трансгранична атака през лятото, за да държи руската територия извън масата на преговорите. Киев се надяваше, че хазартът с атаката на Курск ще му даде лост, но оттогава загуби части от региона, а руските сили също постигнаха печалби в района на Донбас в Източна Украйна.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase