Украйна е готова да обсъжда неутрален статус като част от мирно споразумение с Русия, но той ще трябва да бъде гарантиран от трети страни и да бъде подложен на референдум, заяви украинският президент Володимир Зеленски в първото си интервю с руски журналисти след началото на инвазията на Москва.

С президента на Украйна чрез видеоконферентна връзка разговаряха главният редактор на "Медуза" Иван Колпаков, главният редактор на телевизионния канал "Дожд" Тихон Дзядко, журналистът и писател Михаил Зигар и специалният кореспондент на "Комерсант“ Владимир Соловьов.

Руските власти в лицето на „Рокомнадзор“ предупредиха руските медии да не излъчват това интервю, отбелязва „Ройтерс“.

В интервюто Зеленски през цялото време говори на руски език. В него той отбелязва, че руското нахлуване в Украйна е довело до унищожението на градове с рускоезично население и до разрушения, по-големи от тези, причинени от войните в Чечения.

По думите му това, което се е случило, е "по-лошо" от война. "Разкол, глобален разкол", който е довел до появата на ненавист към Русия, безвъзвратно е загубена емоционалната връзка не само към Руската федерация, но дори и към руския народ. Ако преди 8 години, с началото на конфликта в Донбас, много от рускоезичните семейства са се "надявали, че всичко това ще завърши бързо" и това е "кошмар, от който ще се събудят", сега тази надежда е погубена, каза Зеленски.

Самият той, когато е станал президент, е искал да върне "отношенията със съседите" на нивото преди 2014 г., но това е вече невъзможно.

„Гаранции в сферата на сигурността и неутрален статус, безядрен статус на нашата държава. Готови сме за това. Това е най-важното“, казва Зеленски в интервюто.

Украинският президент е категоричен, че това споразумение ще трябва да бъде гласувано и в парламентите на страните, които го гарантират, но това няма да стане, докато на украинска територия има руски войски, защото никой - "Джонсън, Байдън или Ердоган няма да подпише".

За приемането на тези конституционни промени има дълга процедура, която ще отнеме близо година, отбеляза Зеленски.

Украинските преговарящи, в разговорите си с Русия, обсъждат и въпроса с употребата на руския език в Украйна, заяви украинският лидер.

"Най-голямата щета на руския език нанесе Владимир Владимирович Путин", заяви Зеленски, според когото ненавистта към всичко руско ще расте. Коментарът му беше по повод случай с режисьора Сергей Лозница, който по информация на руски медии бил изключен от Украинската академия по изкуствата, защото е говорил на руски и е бил против културния бойкот на Русия.

Според Зеленски, който отбеляза, че не е запознат в дълбочина със случая, позицията на Лозница е била проукраинска и няма значение дали е била изказана на руски език, самият той преминава на руски език, когато говори с рускоезични граждани като президент.

„Що се отнася до руския език, моето мнение беше следното – аз исках да приключа с тази аргументация по повод на който и да е език. У нас всеки говори на какъвто си иска език. В нашата страна живеят над 100 етноса. Затова ние казахме, че трябва да има „огледални договори“ за уважението към историята, езика и културните ценности с всички съседи. Това го приемам. Уверен съм, че и нашият народ ще го приеме, ако поиска, защото всичко това така или иначе ще бъде гласувано“, заяви Зеленски.

„Какво означава това? Да се престане със заиграването, както и унгарците се заиграват с това, но не толкова, колкото Русия, да се престане да се заиграва със закриването на каквито и да било училища в Украйна. Искате руско училище – заповядайте, откривайте, частно, но с условие – вие откривате у нас, ние откриваме у вас. (…) Искате уважение към руския език, уважавайте украинския език. Не говорете, че е език на неграмотни хора. Готов съм да поспоря за грамотността и прочетените книги и тъй нататък“, допълни Зеленски.

Точките за "денафикация" и "демилитаризация" въобще не се обсъждат на преговорите с руската делегация, заяви Зеленски, който даде ясно да се разбере, че за него те са нелепи.

Украинският президент е категоричен, че в Киев не е била готвена операция за нападение в Донбас или срещу Крим, а всички документи, които се показват по руските медии за такава подготовка, са фалшиви. Като пример на своето твърдение той посочи фактът, че единият от показаните документи е на украински, а името му и  инициалите му са изписани по руски, което не би трябвало да е така.

Що се отнася до твърденията на Москва за лаборатории за разработване на биологично и химическо оръжие или за опити за сдобиване с ядрена бомба, Зеленски ги нарече "виц".

По въпроса за изнасяните от Киев данни за руските загуби, Зеленски заяви, че има списъци на убитите и на пленниците, които са предадени на Москва и първоначално е имало желание всички руски пленници да бъдат разменени, както и да бъдат предадени телата на мъртвите, защото това е "война, но ние не сме скотове", но до това не е се е стигнало, по думите му, заради отказ на противниковата страна.

"Това е страшно, защото ако отношението към твоите е такова, представете си какво е отношението към нас, които сме чужди", каза Зеленски.

  • Русия твърди, че е превзела село в Източна Украйна
  • Моментът, в който Мария Захарова получи инструкции да не говори за удара с междуконтиненталната ракета
  • За пръв път от началото на войната: Москва изстреля междуконтинентална балистична ракета
  • Русия за американската база в Полша: Отдавна е цел, може да бъде ударена с нови оръжия
  • Остри критики към САЩ заради снабдяването на Украйна с противопехотни мини
  • Украйна удари Русия с ракети Storm Shadow: Какви са британските ракети и защо са ключови за Киев? (ВИДЕО)
  • Чавдар Стефанов за американските ракети, изстреляни от Украйна: Ръката на бития човек беше развързана
  • Ще ескалира ли войната между Русия и Украйна? Путин промени ядрената доктрина на Москва (ОБЗОР)
  • Сергей Лавров след ударите в Русия с ATACMS: Това е ескалация
  • Украйна удари Русия с американските ракети ATACMS