Зеленски пред Лекс Фридман: С Доналд Тръмп имаме обща позиция за мир

Частично членство в НАТО без Крим и Донбас, гаранции, оръжия и разговор с Тръмп – планът на украинския президент за спиране на огъня

Снимка: Reuters

Редакторски екип Редакторски екип

Публикувано в  16:15 ч. 06.01.2025 г.

„Изходът на САЩ от НАТО ще бъде краят. Това ще е смъртта на НАТО“. Това коментира в подкаста на Лекс Фридман украинският президент Володимир Зеленски. Разговорът се водеше на английски, руски и украински.

Зеленски изрази оптимизъм в интервюто, че „силен“ бъдещ президент на САЩ Доналд Тръмп ще успее да принуди Русия към мирни преговори и да сложи край на войната в Украйна.

В тричасова дискусия с американския подкастър Лекс Фридман, Зеленски каза, че новоизбраният президент Доналд Тръмп ще бъде от основно значение за гарантирането на сигурността на Украйна, отваряйки пътя за споразумение чрез преговори, подкрепено и от европейските нации.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Тръмп и аз ще постигнем споразумение и... ще предложим силни гаранции за сигурност, заедно с Европа, и тогава вече можем да говорим с руснаците“, каза Зеленски, според публикувания превод на интервюто, проведено в Киев на Нова година.

Тръмп често се подиграваше на Зеленски по време на предизборната кампания, определяйки го като „продавач“, като същевременно рядко критикува руския президент Владимир Путин – и дори говори с възхищение за лидера на Кремъл.

Тръмп каза по време на предизборната си кампания, че ще донесе мир в Украйна незабавно, но не каза как. Той остро критикува масивната военна помощ, изпратена на Украйна при президента Джо Байдън и изрази съмнения относно продължаващото участие на САЩ във военния съюз НАТО.

За Доналд Тръмп, Илон Мъск и Волдемор

Въпреки това Зеленски отправи множество похвали за Тръмп, както и за неговия съветник – милиардера Илон Мъск, и предположи, че новоизбраният президент има необходимото влияние, за да замрази поне по-дълбоко нахлуване на Русия.

„Когато говорим за Мъск – това е иноватор, това е учен. Говорите с човек за ракети, как да се намали тяхната цена, как да се приземяват обратно. От друга страна Путин не иска ракети, за да пести пари, а за да убива хора. Мислиш ли, че можеш да говориш с Путин за технологии? Мъск е за технологии, за Марс, за изкуствен интелект, а този човек, Путин, стои голеничък, говорейки за племена“, каза Зеленски, сравнявайки Илон Мъск с Владимир Путин.

„Когато говоря за нещо с Доналд Тръмп – независимо дали се срещаме лично, или просто имаме разговор – всички европейски лидери винаги питат „как беше?“ Това показва влиянието на Доналд Тръмп, а това никога не се е случвало с американски президент. Това също ви дава увереност, че той може да спре тази война.“

Снимка: Reuters

„Мисля, че с Доналд Тръмп имаме обща позиция за мир чрез сила. Това е много важно. Това означава, че ако си силен, можеш да говориш. Ние трябва да сме силни. Украйна трябва да е достатъчно силна. Да, той (Владимир Путин – бел. ред.) е като Волдемор. Не бива да бъде споменаван. Той процъфтява, преживява и живее от това да бъде субективизиран. Вместо изолация му е предложено да стъпи напред към светлината. Причината за това е страхът.“

Краят на войната…

„Мислите ли, че Путин иска да сложи край на войната? С уважение, наивно е да се мисли, че иска край на войната. Има нещо, от което се нуждаем. Мисля, че президентът Тръмп не просто има волята, има възможностите. Не са просто приказки. Той има достатъчно инструменти, с които да окаже натиск върху Путин, за да спре. Не разчитайте на волята на Путин“.

Попитан от какво се нуждае Украйна, за да се съгласи на прекратяване на огъня, Зеленски посочи гаранции за сигурност - за предпочитане в рамките на НАТО.

Той каза, че Западът трябва като минимум да гарантира сигурността на неокупираните райони на Украйна, да продължи доставките на оръжие и да запази наказателните икономически санкции срещу Русия.

„Ако нямаме гаранции за сигурност, Путин ще дойде отново“, каза той.

Зеленски разказа как се протекли мирните преговори с Русия през 2019 година. Тогава е сключено споразумение за транзита на газ, което е било настояване на Германия и Ангела Меркел, за размяна на военнопленници и прекратяване на огъня.

„Какво стана – подписахме договора за газ, разменихме хората, а след това започнаха да ни убиват. Обадих му се, казах му, че се споразумяхме за прекратяване на огъня. След няколко месеца спряха да ми вдигат. Исках среща, но руснаците отказаха. Тогава никой не обърна внимание. Всички мълчаха преди инвазията“.

Снимка: Reuters

„Само в Мариупол има десетки хиляди цивилни, които са изтезавани, които са погребани там. Като говорим за прекратяване на огъня, нека ви попитам за милионите деца в окупираните територии. Какво да им кажа на тях? Какво трябва да им кажа? – „Все тая, вие сте си там. Чао.“

„Ако има прекратяване на огъня, трябва да знаем, че има гаранции за сигурността на Украйна, за да не се върне той отново. А какво ще кажем на милионите, живеещи в окупираните територии? Знаете ли, че в Донецк, че в Крим карат децата да ходят и да се бият? Доналд Тръмп ще бъде в същата ситуация като мен през 2019 година. Ако Тръмп приеме спиране на огъня без гаранции, това ще даде пропуск на Путин, ще му даде възможност, защото Путин иска аз да споря с Тръмп“.

„Има само един начин за мир – силна Украйна. Бързата крачка е частично членство в НАТО. Да, разбирам чувствата му към НАТО, Чух го, но НАТО е силна гаранция за сигурност. Втората част е военната помощ, която ние няма да използваме. Ако споразумението работи, никой няма да използва оръжията. Трудно е като нямаш оръжия. Затова Путин окупира толкова територии. Трудно беше да го изтласкаме, но нямахме оръжия. Ако нямаме гаранции, Путин ще дойде пак“.

Украинският президент обсъди идеята му за „частично“ членство в НАТО. При такова украинските области Луганск, Донецк, Запорожие, Херсон и Крим няма да „влязат“ в Алианса, тъй като не са под пълния контрол на Украйна.

Снимка: Reuters

„Поканата административно ще се отнася за Украйна. За нас тези територии са Украйна. НАТО може да оперира само в тази част, която е под украински контрол. Това може да бъде предмет на преговори. Да, това няма да е успех за Украйна, но ако виждаме дипломатическо решение за край на войната – това е. Другото нещо са оръжията, за които не мога да говоря. На трето място са санкциите. Няма място за руската енергетика“.

Според Зеленски на първо място сделка за прекратяване на огъня трябва да бъде обсъдена не с Путин, а с Доналд Тръмп. След това с държавите от Европа.

„След това може да говорим с руснаците. Няма да сядаме на една маса тримата (Зеленски, Путин и Тръмп – бел. ред.).

Снимка: Reuters

Зеленски отправи силни критики към държавите, подписали Меморандума от Будапеща, с който Украйна се отказва от ядрения си арсенал през 1994 година. Той открои, че и тогава са подписани гаранции за сигурност от САЩ, Русия и Великобритания, но при руската инвазия това се е оказало „просто лист хартия“. След това при подписването на Минските споразумения САЩ са отсъствали, защото за Барак Обама Украйна не е била важна и била „някъде там по света“.

„През 2008 година републиканецът Джордж Буш казва, че Украйна трябва да е в НАТО. Кой е против? Ангела Меркел. Тя се противопоставя. Републиканците и САЩ не ги беше страх. Минските споразумения отново не сработиха. Тръмп може да спре Путин, защото Путин се страхува от Тръмп“, каза още Володимир Зеленски.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Изгодни оферти от Technopolis Изгодни оферти от Technopolis