Хиляди хора се събраха в Дъблин, Токио, Чикаго, Мадрид и Ню Йорк, за да отбележат националния празник на Ирландия. Всяка година на 17 март хората по целия свят празнуват ирландската култура и наследство с храна, напитки и оживени шествия в чест на Деня на свети Патрик.

Тази година в най-масовия парад в историята на Дъблин се включиха около 5000 участници. Ирландци носеха очила във формата на детелини, костюми на леприкони и пиеха зелена бира.

Снимка: Reuters

В града пристигнаха около 500 000 души от Боливия, Калифорния и Китай, специално за да се включат в оживения фестивал. Някои споделят пред британския вестник "Индипендънт", че пътуването си е заслужавало, защото така са имали възможността да участват в „световното парти“.

Водещ на парада тази година беше комедиантът Патрик Киелти, който определи националния празник на Ирландия като „най-голямото парти в света“. Шоуто е продължило до 1:30 ч. въпреки прекъсванията от лек дъжд.

Снимка: Reuters

„Това е голямо парти, дошли сме да се забавляваме. Хората са много любезни и приятелски настроени и ние много обичаме Ирландия“, казва пред вестника французойка, дошла на тридневно посещение в града с майка си.

Великобритания 

Във Великобритания също беше почетен празникът на свети Патрик, който и до днес има противоречив произход. Смята се, че той не е ирландец, а е роден в Уелс или Шотландия, в семейството на римски граждани.

В Лондон над 50 000 души се включиха в ежегодното шествие на ирландски маршови оркестри, танцови и мажоретни състави.

Парадът започна от един от най-големите паркове - Хайд Парк, по обяд и завърши с изпълнения на живо на площад "Трафалгар". Тържеството беше организирано от кмета на Лондон и отбелязва 21 години от празнуването му там.

САЩ

Въпреки че Денят на свети Патрик се пада на 17 март, някои паради в САЩ бяха преместени в събота. Той не е официален празник на САЩ, но въпреки това се празнува почти навсякъде в страната. 

Преди парада в Чикаго хиляди хора, облечени в зелено и с бира в ръка, се събраха край река Чикаго, за да наблюдават как лодките на местния профсъюз на водопроводчиците обагрят водата в зелено.

Снимка: Reuters

Традицията датира от 1962 г., когато кмет на Чикаго е Ричард Джей Дейли, но идеята е на местния съюз на водопроводчиците. 

Организаторите на събитието казват, че зеленият оттенък в реката продължава няколко дни.

Снимка: Reuters

Първоначално зелената боя се използвала да отбелязва къде отпадните води се изсипват във водата и отбелязвала местата с течове по тръбите. Боите, използвани за боядисване на реката, са безвредни и биоразградими.