За да разберем по-добре какво ще бъде бъдещето на планетата ни, трябва просто да погледнем към миналото. Поне така твърдят учени от НАСА и Южния калифорнийски университет, които са изучавали климата на Антарктика от преди 20 милиона години, пише „Хъфингтън поуст”.
Малкото останали растения, които днес виреят на далечния континент, са принудени да се борят със суровото време и едвам оцеляват. Но много отдавна това не е било точно така. Проби от почвата на Антарктика показват, че преди милиарди години земята там е била далеч по плодородна.
През този „зелен” период средната лятна температура на континента била с 11 градуса по-висока от днешната. Учените откриха различни листа в седиментните проби, които съдържат също цветен прашец и водорасли. Анализът на пробите показал количеството на водата, която растенията са използвали. Така чрез проследяване на водородните молекули, наречени изотопи, се дава възможност за „реконструкция” на климата преди милиарди години.
Изследователите предполагат, че ако въглеродното ниво се задържи такова каквото е днес, то съвсем скоро полюсите ще достигнат температурите си от времето, когато Антарктика е приличала повече на чилийските Анди. А имайки предвид, че температурата вече се е покачила с 2,5 градуса, то можем да очакваме това съвсем скоро.