Защо Резолюция 1701 на ООН има решаващо значение за края на войната между „Хизбула“ и Израел

От Държавния департамент на САЩ коментират, че пълното ѝ прилагане е в интерес на всички

Редакторски екип Редакторски екип

Публикувано в  23:21 ч. 26.11.2024 г.
 

С примирието между „Хизбула“ и Израел 18-годишна резолюция на ООН отново се появи като план за прекратяване на войната.

Във вторник израелският кабинет по сигурността одобри споразумение за прекратяване на огъня.

Смята се, че 60-дневното прекратяване на военните действия има за цел да приложи Резолюция 1701 на Съвета за сигурност на ООН, с надеждата, че тя може да формира основата на трайно примирие, посочва Си Ен Ен.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Резолюция 1701 беше приета, за да сложи край на 34-дневната война между Израел и "Хизбула" през 2006 г. и запази относително спокойствие в района в продължение на почти две десетилетия.

Това продължи до деня след атаката на „Хамас“ срещу Израел на 7 октомври миналата година, когато „Хизбула“ атакува в знак на солидарност и постави началото на конфликта, продължаващ вече повече от година.

Резолюцията постановява, че Израел трябва да изтегли всичките си сили от Южен Ливан и че единствените въоръжени групи, присъстващи на юг от река Литани, трябва да бъдат ливанската армия и мироопазващите сили на ООН.

Съединените щати, които посредничат между Израел и Ливан в настоящия конфликт, смятат, че връщането към принципите на резолюцията е в интерес и на двете страни, но настояват за механизъм за по-стриктното ѝ прилагане. Израел твърди, че „Хизбула“ е нарушила резолюцията многократно, като е действала близо до границата му.

Ливан твърди, че Израел редовно е нарушавал споразумението през последните две десетилетия, като е изпращал бойни самолети във въздушното му пространство.

Ето какво знаем за резолюцията и защо тя е толкова важна за прекратяването на огъня между Израел и Ливан:

Израел започва инвазия в Ливан през 1982 г., изпращайки танкове чак до столицата Бейрут, след като беше атакуван от палестински бойци в страната.

След това окупира Южен Ливан за почти две десетилетия до 2000 г., когато беше изгонен от „Хизбула“ - създадена с подкрепата на Иран, за да се противопостави на израелската окупация.

През 2000 г. ООН установи така наречената „Синя линия“ - „линия на изтегляне“ за израелските сили от Ливан. Тази граница сега служи като граница между двете страни.

Резолюция 1701 също така забранява на Израел да навлиза на територията на Ливан по суша, море или въздух.

Ливан обаче твърди, че Израел не е завършил изтеглянето си от страната, продължавайки да окупира фермите Шебаа - парче земя от 39 квадратни километра, което Израел държи от 1967 г.

На границата между Израел и Ливан.
Снимка: Ройтерс

Израел твърди, че районът на фермите Шебаа е част от Голанските възвишения, които той превзема от Сирия и по-късно анексира. Международната общност – с изключение на Съединените щати, счита Голанските възвишения за окупирана територия, принадлежаща на Сирия.

Резолюция 1701

Израел нахлува в Ливан отново през 2006 г., след като „Хизбула“ убива трима войници и отвлече други двама – в опит да принуди освобождаването на ливанските затворници. Войната продължи малко повече от месец и доведе до смъртта на повече от 1000 ливанци, предимно цивилни, както и на 170 израелци, предимно войници.

На 11 август 2006 г. Съветът за сигурност на ООН единодушно прие Резолюция 1701, която призовава за „пълно прекратяване на военните действия“ от страна „Хизбула“ и Израел.

Снимка: Ройтерс

Резолюцията изисква Израел да изтегли всичките си сили от Южен Ливан, а ливанското правителство и Временните сили на ООН в Ливан (UNIFIL) „да разположат заедно своите сили в целия юг“. Никое друго въоръжено формирование няма да бъде разрешено в района.

Сега САЩ предадоха на Ливан предложение, което отговаря на параметрите на Резолюция 1701 на ООН и цели постигане на 60-дневно прекратяване на военните действия.

То се фокусира върху по-строги механизми за прилагане на Резолюция 1701 в южната част на страната и върху ролята на ливанската армия в това.

Предложението също така изисква израелските сухопътни сили, които действат в Южен Ливан от октомври, да се изтеглят.

Според служители в Израел обаче връщането към 1701 г. не е достатъчно. Тя настояват, че Израел трябва да запази правото да нанася удари по цели на „Хизбула“ в Ливан след споразумение за прекратяване на огъня, ако възникнат нарушения.

Езалел Смотрич, крайнодесният израелски министър на финансите, каза, че „пълната оперативна свобода“ за израелската армия в Южен Ливан е „условие, което не подлежи на преговори“.

„Ние променяме парадигмата на сигурността и няма да се върнем към десетилетия концепции за ограничаване и заплахи без отговор. Това няма да се случи отново“, каза той.

Според Ливан искането е неприемливо.

А от Държавния департамент на САЩ коментираха, че пълното прилагане на Резолюция 1701 на Съвета за сигурност на ООН е в интерес на всички.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Изгодни оферти от Technopolis Изгодни оферти от Technopolis