Центърът на белгийската столица прилича на една голяма дупка. „Моленбек” е квартал, в който управляват мароканците. Те държат хероина, оръжието, проституцията. Тук е мястото, където мечтите на имигрантите се разбиват на парчета.
Тук израства и един невзрачен квартален дребен бандит, който много скоро ще се прочуе в цял свят. Абделхамид Абауд, ударникът на групата парижки главорези, се ражда на една тиха улица. Точно срещу дома му е местната джамия. Там обаче казват, че научавали от нашия екип, че семейство Абауд живее тук.
Западна Европа е вече много по-различно място от вашите представи. Центърът на Брюксел, под носа на европейските бюрократи, ражда не само убийци, но и самоубийци, които убиват. Такава е и Хасна, за която се предполагаше, че се е самовзривила при нахлуването на френските барети в Сен Дени.
Полицията започва да я подслушва по подозрения за трафик на наркотици. Родена през август 1989 г. в Клиши, Хасна имала трудно детство, между 8 и 15-годишна възраст е била при приемно семейство. Майка й казва, че Хасна прекарвала времето си в критикуване на всичко и всички, не приемала никакви съвети и имала съмнителни връзки.
Според брат й Юсуф, Хасна е била момиче, отгледано без любов, което не е знаело и строфа от Корана. Затова увлечението й по исляма учудва познатите й. Мечтаела да замине за Сирия. Също като братовчед си - Абделхамид Абауд.
Това я превръща в типичен представител на най-страшното от новото "изгубено поколение" на Запада. Хора като нея дори не са чели Корана, но влизат и излизат от страната, когато си поискат, а полицията е безсилна.
„Моленбек” - дупката на Европа. Разговор на Светослав Иванов за квартала на самоубийците с един от най-известните белгийски общественици – младият политически философ от албански произход Блери Леши. От години той изследва квартала.
Що за място е Моленбек? Изглежда много, много страшно...
Всъщност не е страшно, но е място, в което живеят предимно бедни млади хора. Всъщност, това е второто по бедност общество в Белгия. Също така населението е много разнообразно и около 70 -80 процента от населението има мигрантско минало.
Процентът на отпадналите от училище е 30%. Има редица социални и икономически проблеми.
Но как е възможно хора като Абуауд да израснат и развият в „Моленбек”, в центъра на Брюксел? Защо според теб това място „ражда" такъв тип персонажи?
Тези млади хора са родени и израснали на това място. Те имат много труден живот. Вече споменах социалните и икономическите проблеми, но също така в Белгия съществува расизъм и дискриминация. Всъщност, Белгия е страната, в която за мигрантите няма работа и в която се наблюдава най-голямо неравенство в образователната система, не само в Европа, а в целия западен свят.
Проблемът е в това, че хората нямат стойност. Те чувстват, че не са в подкрепа на обществото и че с нищо не допринасят за обществото. И всъщност това ги изолира. И когато нямаш стойност, когато си изолиран ставаш лесен за вербуване.
С какви техники си служат ислямистите, за да разширят влиянието си сред тези младежи?
Вербовчиците търсят млади хора, които изпитват трудности и които са изолирани. Работата е там, че те виждат неправда в Ирак, в Сирия, в Афганистан и, разбира се, вижте какво се случва с мюсюлманите по целия свят.
Например те, както и ние всички, знаем, че войната в Ирак беше война, базирана на лъжа. И те си казват „как е възможно това да се случва", „защо политиците и западните сили правят това". Те виждат какво се случва в Палестина и всъщност това ги ядосва и те си казват „трябва да направим нещо срещу тази несправедливост".
Младите не мислят да ходят на война или да се бият в Ирак, те просто изпитват нужда на направят нещо. Вербовчиците откриват тези млади хора в джамиите или предимно по интернет. И всъщност те се възползват от лошото положение на младите и ги отвеждат далеч от нашия град, далеч от семействата им.
Специално този тип хора, като момичето, за което се смяташе, че се взриви в Париж... Тя е била момиче с много трудно детство, с трудна връзка с родителите си, в досег с наркотици, дори не е чела Корана и в един момент тя започва да се държи като фанатик. Защо?
Изследвания сочат, че в Германия и Англия по-голямата част от младите хора, които се присъединяват към терористични движения идват от много бедна социално и икономически класа.
Някои от тях имат криминално минало в държавите си, например в Белгия или Франция. Други пък са имали трудно минало, свързано с наркотици и т.н. Във Великобритания сме ставали свидетели на много млади хора, които искат да се бият в Сирия и Ирак и преди да заминат те си купуват от Amazon Корана.
Това показва, че мюсюлманската общност също носи отговорност за това. Тя трябва да намери начин да запознае много по-добре тези младежи с тяхната религия, защото трябва да можем да разграничим какво казва ислямът от крайно екстремистките интерпретации.
Така че, ислямското общество и родителите носят отговорност да информират младите.
Блери, чухме западните политици да говорят за мигрантите от България, от Румъния, дори от Полша, може би подценявайки родната заплаха. Защо се случи това?
Мисля, че това се случи, защото се провалихме в интегрирането на мигрантите в цяла Европа. И в това число ние се провалихме в интегрирането на мюсюлманите. Защото ако погледнем тези от тях, които са добре интегрирани, за тях е малко вероятно да се присъединят към терористични движения. Когато си интегриран в дадено общество, когато се чувстваш част от него, искаш да създадеш свое собствено семейство в това общество и да имаш нормално бъдеще.
От друга страна, мисля че е много важно да добавя още нещо и това е лицемерието на западните политики. Ще ви дам пример за това. В Белгия осъждаме екстремизма, но от друга страна Саудитска Арабия е важен съюзник на Белгия и най-важният съюзник на западните страни. А всъщност Саудитска Арабия е отговорна за повечето екстремистки влияния в западните страни. Най-голямата джамия в Белгия е построена от имам от Саудитска Арабия след покана от страна на белгийски политици. И от друга страна ние казваме, че не искаме екстремизъм.
Не знам дали сте запознати с този факт, но 50% от оръжията в Близкия Изток идват от Белгия. Така, че на лице е този двоен дискурс, това лицемерие. И аз мисля, че ако наистина искаме да се справим с тези проблеми трябва да изпратим много ясно съобщение на Саудитска Арабия и трябва спрем износа на оръжия за Близкия Изток.
Нека напомним на нашите зрители, че 19 от терористите от 11 септември бяха от Саудитска Арабия. Последен въпрос, Блери. Какво е решението и мислиш ли, че най-лошото вече мина?
Не, не мисля, че най-лошото е преминало. Мисля, че решението по отношение на „Моленбек”, Брюксел, Белгия и изобщо цяла Европа е на първо място разрешаването на проблема с тези млади хора, които са родени и израснали тук. Мисля, че трябва да им се предложат перспективи. Мисля, че трябва да се борим и ясно да заявим, че ние не толерираме расизма и дискриминацията, че ние не толерираме бедността. Мисля че е много важно да кажем на тези хора, че те имат бъдеще тук .
Знам, че точно този момент е трудно да сме рационални,, но ако наистина искаме да излезем от тази ситуация трябва да действаме стратегически. Като заявим, че перспективите, които имат в това общество са далеч по-добри от перспективата да отидат на война някъде другаде.