Турският президент Реджеп Ердоган е изразил желание да участва в среща в София по темата с мигрантската криза, но заради конфликта, който темата разпали между неговата страна и Гърция, на този етап такива разговори няма да се провеждат. Това стана ясно по време на разговорите в Анкара между него и българския премиер Бойко Борисов.

Българският премиер пристигна в Анкара на фона на ескалиращо напрежение по турско-гръцката граница и заявка на Ердоган, че повече не може да държи милиони бежанци на своя територия и да не ги допуска до Европа.

Бойко Борисов обяви, че е положил усилия да организира тристранна среща в София с участието и на Гърция. Ердоган обаче няма да дойде у нас.

"Президентът беше готов да дойде в петък в София, но нежеланието му да седне на една маса с Мицотакис, охлади моето желание да стане тази среща. Аз съм убеден, че рано или късно трябва да проведем такава среща. Още не всички сме узрели и не всички виждат огромната хуманитарна опасност, която се задава", каза Бойко Борисов.

"Днес гръцките сили за сигурност убиха двама бежанци, а един е тежко ранен. Председателят на ЕС Шарл Мишел обяви, че ще посети гръцко-турската граница. По всяка вероятност ще стане свидетел на нечовешко отношение", съобщи Ердоган.

По време на пресконференцията Ердоган беше особено остър към западноевропейските страни: "Къде е справедливата подялба на товара с бежанците, ние ли да го поемем? И без това похарчихме над 40 млрд. евро. Обещахте че ще отпуснете 6 млрд. евро и тези пари нямаше да са към нашия бюджет, а към неправителствените организации. Сега казват, че ще отпуснат 1 млрд. евро. Кого залъгвате.

Ние тези пари вече не ги искаме. Ще намерим тези средства. Никой няма право да се подиграва с достойнството на Турция".

„Обсъдихме стъпките, които може да бъдат предприети за прекратяването на агресията в Идлиб. В тези рамки за пореден път искам да поднеса искрени съболезнования от мен и от името на народа ми на семействата на загиналите военнослужещи. Благодаря на министър-председателя Бойко Борисов за проявената солидарност", заяви Ердоган.

"Близо 1,5 млн. души напуснаха домовете си в Идлиб и в момента са близо до границата ни, чакат там. Обсъдихме и безотговорността на някои страни членки по този въпрос. За съжаление, страните от ЕС и много други страни все още не могат да разберат товара, който пое Турция в продължение на 9 години, тя пое товара на над 4 млн. бежанци.

Преди известно време бях казал, че, ако не бъде направена справедлива подялба на товара с бежанците, ще отворя границите.

Турция изпълни безусловно абсолютно всички свои обязаности от споразумението, подписано от 18 март, но за съжаление, очакването ни този товар да бъде споделен, не намери никакъв отговор.

ЕС на свой ред не изпълни напълно своите обязаности от декларацията от 18 март. ЕС и днес продължава да прилага този стандарт. Някои от най-видните страни от ЕС дори и днес критикуват отношението на Турция по повод с бежанците на границата. Къде е справедливата подялба на товара, ние ли сами ще поемем този товар? Ние и без това похарчихме над 40 млрд. Обещахте, че в рамките на една година ще отпуснете 6 млрд. евро и тези пари нямаше да бъдат отпуснати на нас, на нашия бюджет, а на неправителствените организации. Отпуснаха ли тези средства – не".

Сега разговаряме с тях и казват, че ще отпуснат 1 млрд. и кого залъгвате. Аз тази вечер предадох и на министър-председателя, че ние вече тези пари не ги искаме. Република Турция, която до момента е изразходвала 40 млрд. евро, ще работи и ще намери тези средства", допълни Ердоган.

По думите му, ситуацията с бежанците по границата е резултат от всичко, което до момента не е било изпълнено.

"За съжаление, ЕС и тук не изпълни даденото обещание. Още повече, положението което се случи днес на границата, убийството на двама бежанци и тежкото раняване на един бежанец от гръцката полиция влоши още повече положението. Те нямат никакво уважение към международния закон за бежанците.

Турция така или иначе от 9 г. насам гледа тези бежанци, храни ги и посреща всичките им нужди и сигурно си мислят, че Турция ще поеме отговорността за тях за още 19 години, но такъв процес вече няма, не съществува", заяви турският президент.

„Ще работя много за добросъседство и разбирателство. Ще работя много да спасим тези жени и деца, които спят по границата. Надявам се тези, които са далеч от този регион и когато се изказват, да видят първо дали ние сме си изпълнили нашите условия, нашите задължения, и какво искаме тогава от съответната страна“, заяви още премиерът Борисов.

Той приветства желанието на Турция заедно с Русия в Москва в четвъртък да намерят мирно решение и смъртоносният конфликт в Сирия да намери дипломатическо решение.

По време на съвместното изявление премиерът Бойко Борисов благодари на турския президент Реджеп Тайип Ердоган за бързия контакт с българския министър на здравеопазването за осигуряването на спешна доставка на защитни облекла срещу коронавируса, които се произвеждат в Турция, а в България са малко".