Водещи западни фармацевтични компании са плащали десетки милиони на бившата комунистическа Източна Германия, за да използват над 50 000 пациенти в държавните болници за неволни „опитни мишки” в изпитания на лекарства, по време на които са починали няколко души.
Това пише електронното издание на британския ежедневник „Индипендънт” като се позовава на разследване на авторитетното германско списание „Шпигел”.
Международни конгломерати като Bayer, Hoechst, Roche, Schering и Sandoz са извършили над 600 теста на пациенти, предимно без тяхно знание, в болници и клиники в бившата комунистическа държава.
Според разследването на „Шпигел” компаниите са заплащали еквивалента на 400 000 евро на изпитание. Концернът Schering, който сега е собственост на Bayer, е платил 3 млн. евро, за ад извърши изпитания на лекарство в болница в Източен Берлин.
„Шпигел” разказва случая на 30-годишна жена, която починала през 1986 г., след като била лекувана с експериментални лекарства за рак на кожата.
Списанието се е сдобило с информацията благодарение на секретни материали от архива на закритата източногерманска тайна полиция „ЩАЗИ” и непубликувани доклади на министерството на здравеопазването на ГДР.
Известен факт е, че Западни фармацевтични концерни са се обръщали към закъсалите финансово страни от Източния блок, за да търсят хора за „опитни мишки”, след скандалът през 1960-те с препарата „талидомид”, в резултата на който компаниите са принудени да извършват задълбочени изследвания, преди медикаментът да бъде пуснат в продажба.
Но докато в Западна Европа това става със задължителното съгласие на пациента, след уведомяването му за възможните рискове, в ГДР участниците в подобни тестове дори не са били уведомявани, коментира „Индипендънт”.