Река Дунав излезе от бреговете си в Будапеща, като нивото на водата е най-високото от десетилетие насам. Това се случва след паднали обилни дъждове и сняг, последвани от меко време, което причини необичайно ранни зимни наводнения, предава Ройтерс.
Главната дирекция за управление на водите (ГДУВ) в Унгария съобщи, че река Дунав е достигнала високо ниво от 6,93 метра късно в снощи. През 2013 година, когато в Централна Европа имаше екстремни наводнения след проливни дъждове в края на май, водите ѝ са били под 8,91 метра.
Въпреки че тазгодишните наводнения от Дунав не са причинили големи щети в Будапеща, експертите предупреждват, че изменението на климата може да направи ранните наводнения по-чести.
От ГДУВ съобщиха, че последният път, когато нивото на река Дунав е надхвърлило 6 метра през декември, е било през 1987 г., но тогава не са били залети пътищата върху насипи по протежение на дигите.
"Имаше голямо количество валежи в районите на притоците на Дунав, а снегът се стопи поради мекото, но влажно време, така че наводнението дойде по-рано", се казва в оценката на дирекцията, като се добавя, че повторно наводнение през пролетта не е изключено.