Политическите совалки и дипломатическите усилия за мир в Европа се превърнаха в ежедневие. През изминалата вечер в Берлин се проведоха две важни срещи. Едната във формат Нормандска четворка, а другата между канцлера Шолц и лидерите на трите балтийски републики.
При втората една тема отново остана на заден план. А именно, ако напрежението ескалира и се стигне до военни интервенции, готова ли е Европа за нова бежанска криза, идваща от самия Стар континент? Тема, оставаща в периферията, защото всички усилия са насочени към деескалация.
Какво ще се случи обаче, ако се изпълни най-страшният сценарий? Готова ли е Европа за последствията?
Според Михаел Рот, председател на Комисията по външна политика в германския Бундестаг, това ще доведе до сериозни проблеми по тема, която разединява, а не обединява ЕС, а именно бежанците.
„Поляците си спомнят, че след анексията на Крим е имало много украинци, мигрирали в Полша или Балтийските страни и вероятно една голяма част от тези хора са се насочили към Германия. Това е основен проблем на ЕС. В ЕС няма консенсус как да бъде подохождано с миграцията и бежанците. Това е тема, която не ни обединява, а разединява. Някои не желаят бежанци на тяхна територия, а други като Германия смятат, че никой не трябва да бъде оставен сам. Ние имаме нужда от единен европейски отговор“, смята Рот.
Но темата отново остана в периферията след снощната среща в Берлин. На пресконференцията на германския канцлер с лидерите на Естония, Литва и Латвия бе заявено единство и бе подчертана важността от деескалация. В началото на седмицата стана ясно, че Германия изпраща допълни 350 войници в Латвия като знак, че Федералната република осъзнава отговорността си да бъде важен „мост“ между Изтока и Запада и че страните членки на НАТО са единни и солидарни една с друга.
Но изглежда на света, а и на съюзниците на Германия е нужно повече, за да бъдат убедени в това.
„Къде е Шолц?“
Този въпрос си задаваха дълго време не само в Берлин, но и в други столици на партньорски страни. В началото на седмицата се появиха усмихнати снимки на канцлера с лежерно облекло на път за Вашингтон. Но надали тази визита е била така лежерна за Шолц. Много експерти я натовариха с отговорността, Шолц да докаже на Запада, че Германия е надежден партньор въпреки отказа да достави оръжие на Украйна (принцип, базиран на историческото минало на страната) и разбира се "Северен поток 2". Газопроводът, чието име Шолц не спомена нито веднъж на общата пресконференция с американския президент. И докато Байдън беше категоричен, че спирането на "Северен поток 2" е абсолютно реалистично, Шолц привидно се съгласяваше, но продължаваше да залага на неясни формулировки като „всички опции ще бъдат на масата“ и че Русия „щяла да плати много висока цена“.
И докато за много анализатори, журналисти и обикновени хора позицията на Германия остава неясна, според депутата от социалдемократическата партия всичко е ясно.
„Нашата позиция и това не е само позицията на Германия, а и на ЕС, САЩ и НАТО. А именно, че военна интервенция в Украйна би имала болезнени последствия. Това означава, че всички опции са на масата, не до масата, не под масата, а върху масата. И тези опции включват "Северен поток 2", не го изключваме и именно това е поведението на германското правителство“, уточнява Рот.
Според него не бива да става ясно какво се крие зад формулировката „всички опции са на масата“, защото по този начин големият печеливш ще е Путин.
На въпроса дали вижда Макрон като наследник на Меркел като основен лидер на Европейския съюз, Рот заяви, че няма как това да е така, защото Шолц е наследникът на Меркел, той е новият канцлер на Германия. А и в момента Макрон има особена роля, защото страната му прие председателството на Съвета на ЕС. Не е и важно кой ще бъде водещата фигура, важна е позицията на ЕС.
Шрьодер и „топлата му връзка“ с Русия
Допълнително напрежение за Германия внася и бившия канцлер Герхард Шрьодер, който е номиниран за член на надзорния съвет на руския концерн „Газпром“. Назначението му се очаква да бъде потвърдено в края на юни на годишно събрание на газовия гигант. Приятелството на Шрьодер и Путин и връзките на бившия канцлер с Русия внасят напрежение за Германия не само отвън, а и отвътре в страната.
„Аз съм натъжен от това, че един германски канцлер поставя на карта своята репутация. И това държание води до критики от нашите интернационални и европейски партньори“, казва Михаел Рот.
Ще успее ли Шолц да разсее всички съмнения и критики и да върне доверието към Германия като надежден партньор не само в лидерите, но и в обикновените хора? Той вече сериозно излезе на сцената и не след дълго ще трябва ролята на Германия да стане ясна.