Германският канцлер Олаф Шолц обяви днес, че ще поиска от Бундестага да гласува вот на доверие на 16 декември, с което ще си проправи път към предсрочни парламентарни избори през февруари, предаде Асошиейтед прес.
Шолц оповести плановете си в реч пред долната камара на германския парламент, след като оглавяваната от него тройна коалиция се разпадна миналата седмица.
Първоначално той искаше да свика предсрочни избори в края на март – половин година преди редовните, които трябваше да бъдат произведени през септември 2025 г. Десноцентристката опозиция обаче настоя за по-бързо гласуване в парламента, за може да се обяви по-ранна дата за следващите избори.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
В крайна сметка партийните лидери от целия политически спектър се споразумяха днес за двете дати - на вота на доверие и на новите избори.
Междувременно лидерът на опозиционния Християндемократически съюз (ХДС) в Германия Фридрих Мерц заяви днес, че е отворен по отношение на евентуалната реформа на т. нар. дългова спирачка на правителствените разходи, заложена в конституцията на страната, предаде ДПА.
Очаква се ХДС да спечели предсрочните избори в Германия догодина, а Мерц да наследи Олаф Шолц на канцлерския пост. По думите му само първите 20 члена от основния закон не могат да бъдат променяни.
"Всичко останало може да бъде подложено на дискусия", заяви Мерц по време на икономическа конференция, организирана от в. "Зюддойче цайтунг" в Берлин. Германската конституция се състои от 146 члена.
Дълговата спирачка, фискално правило, ограничаващо възможностите на правителството да трупа бюджетен дефицит, беше заложена в конституцията през 2009 г. в разгара на глобалната финансова криза.
Нейните привърженици, вкл. много депутати от ХДС, гледат на нея като на пример за фискална отговорност. Противниците й обаче смятат, че тя пречи на ключови инвестиции в инфраструктурата и социалните услуги.
"Разбира се, че тя може да бъде реформирана. Но следват въпросите: Защо? По каква причина? Какъв ще бъде резултатът от тази реформа? Ако резултатът е да харчим повече пари за потребление и социална политика, то тогава отговорът е не", посочи още Мерц. Но ако спирачката бъде вдигната, за да улесни инвестициите и да повиши благосъстоянието, тогава, според лидера на ХДС, "отговорът може да бъде различен“.
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM