Нови удари и тежки сражения се водят в Украйна през изминалата нощ и тази сутрин.

Руските войски продължават настъплението си - боеве се водят във втория по големина украински град Харков, както и в южния Херсон.

Сраженията се водят часове преди планирания за днес втори кръг преговори между Москва и Киев.

Снимка: Ройтерс / Министерство на отбраната на Русия

Украинският президент Володимир Зеленски обаче обяви, че Русия трябва да спре бомбардировките, преди да започнат смислени преговори.

На този фон американският президент Джо Байдън заяви, че Владимир Путин е единственият виновник за инвазията в Украйна и подчерта, че цената ще бъде висока.

Обстрел и бомбардировки се извършват в Харков. 21 души са загинали, а 112 са ранени  през изминалите 24 часа, съобщи кметът на града.

Нанесен е удар по сградата на Главното полицейско управление на Харковска област. Покривът гори, а част от сградата се е срутила. Властите обявиха, че има удари и по жилищни райони, както и по сградата на регионалната администрация.

Войници с бели ленти за идентификация, използвани от руската армия, бяха забелязани да патрулират по улиците на южния украински град Херсон. Според местните власти руските сили са превзели жп гарата и пристанището на града още снощи.

„Руските подразделения на въоръжените сили взеха под пълен контрол областния център Херсон“, обяви говорителят на министерството на отбраната на Русия Игор Конашенков.

Президентът Володимир Зеленски постави под въпрос преговорите с Русия.

„Ние сме за диалог, да, но най-малкото, което трябва да се случи, е – просто спрете бомбардировките и след това седнете на масата за преговори“, заяви Зеленски.

Пред журналисти от „Ройтерс“ и Си Ен Ен Зеленски поиска НАТО да обяви зона, забранена за полети, за да притисне Русия да спре нападенията.

  • Най-малко 21 са убитите при най-мащабната руска атака срещу Киев за 2026 г.
  • Кремъл: Путин знае за удара по Киев, ще засилим натиска върху Украйна
  • Русия се принуди да внася гориво от Индия: Фермери не могат да приберат реколтата. Бензиностанции забраниха пълнене на туби
  • След нареждането на Владимир Путин за превземане на Киев: Мащабни руски удари с ракети и дронове по града
  • Владимир Путин е наредил превземането на Киев. Възможно е ново настъпление от Беларус
  • Путин: Независимо от предложенията на Украйна, Русия ще продължи да превзема територии
  • Украйна е поразила главната петролна помпена станция на Москва
  • Украйна получи 3 млрд. евро - първото плащане по европейския заем
  • „За руснаците започва ад“: Въведоха забрана за воденето на деца на почивка на Кримски полуостров
  • Зеленски: В следващите часове Русия ще нападне, пазете се

Изберете bTV Новините като ваш любим източник в Google