Осми ден продължава войната в Украйна. Руските атаки продължават, а след разговор с Владимир Путин френският президент Еманюел Макрон предупреди, че "най-лошото" предстои.

Представители на Киев и Москва за втори път седнаха на масата за преговори.

ООН потвърди за 249 загинали и 553 ранени цивилни граждани.

Международният наказателен съд в Хага и Организацията за сигурност и сътрудничество започват разследване за възможни военни престъпления, извършени от Русия срещу Украйна.

С ръкостискане започна вторият кръг преговори между представителите на Москва и на Киев. Украинската делегация настоява за спиране на огъня и за хуманитарни коридори.

Руските атаки в Украйна продължиха през осмия ден на войната на различни места. Сред най-пострадалите е и Бородянка близо до Киев. Съобщава се и за нови цивилни жертви.

Появиха се информации, че е загинал и високопоставен руски генерал - Андрей Суховецки, но засега това не е официално потвърдено.

Преди началото на преговорите украинският президент отправи ново послание.

Украинският президент Володимир Зеленски отправи ново послание към сънародниците си.

„Няма какво да губим освен свободата си, освен собственото си достойноство. Това е нашето най-голямо богатство“, заяви Зеленски.

А Москва заяви, че няма да спре атаките.

„Готови сме да говорим, но ще продължим нашата операция, защото не можем да позволим да се съхранява в Украйна инфраструктура, която застрашава Руската федерация. В този смисъл демилитаризацията ще бъде доведена до край. Дори да подпишем мирен договор, такъв текст задължително ще има“, заяви руският външен министър Сергей Лавров.

Пред германската Ер Ти Ел бившият руски олигарх Михаил Ходорковски заяви, че руският президент действа от страх.

„Може да видим, че дори тези от най-близкия му кръг седят на 10 метра дистанция. Той се страхува. Видяхме, че когато обяви война в Украйна, включи всички приближени около себе си.  Принуди ги на публична подкрепа за войната. Това означава, че не е сигурен в своята безопасност“, коментира Ходорковски.

Според него руското общество няма обективна информация какво се случва, защото  всички независими медии са забранени.

  • Киев обяви 7 юли за ден на траур след смъртоносните руски удари
  • „Стойте в укритията!“: Русия отново напада, 7 жертви и десетки ранени в Киев (СНИМКИ)
  • Украйна удари голям петролен терминал в Санкт Петербург (ВИДЕО)
  • Най-малко 21 са убитите при най-мащабната руска атака срещу Киев за 2026 г.
  • Кремъл: Путин знае за удара по Киев, ще засилим натиска върху Украйна
  • Русия се принуди да внася гориво от Индия: Фермери не могат да приберат реколтата. Бензиностанции забраниха пълнене на туби
  • След нареждането на Владимир Путин за превземане на Киев: Мащабни руски удари с ракети и дронове по града
  • Владимир Путин е наредил превземането на Киев. Възможно е ново настъпление от Беларус
  • Путин: Независимо от предложенията на Украйна, Русия ще продължи да превзема територии
  • Украйна е поразила главната петролна помпена станция на Москва

Изберете bTV Новините като ваш любим източник в Google