Военните действия в отговор на подозрението за използването на химическо оръжие в Сирия биха били „много сложни”, смята израелският посланик в САЩ Майкъл Орен.
„Въздушните удари срещу бази с химическо оръжие подлагат населението на риск от косвени поражения, ако химикалът бъде разпръснат, а според международните закони нападателят ще бъде виновен. Ето защо Израел не предприема действия и призовава САЩ да не го прави. Ние разбираме сложността на ситуацията и безпокойствата на САЩ и нашите съседи”, заявява Орен.
Според „Ню Йорк Таймс” продължаващото повече от две години насилие в Сирия радикализира въоръжената опозиция, сражаваща се срещу режима на Башар Асад, като групите, споделящи визията на САЩ и имащи военната сила да се придвижат напред са останали малко.
„Някои представители на по-радикалната опозиция са доста плашещи от гледна точка на САЩ и ни изправят пред различни проблеми. Ние нямаме илюзии, че можем да се споразумеем с режима на Асад - той трябва да си отиде , но също така се безпокоим да подкрепим екстремистите”, заявява анализаторът Ари Ратнър от „Трумън Нешънъл Секюрити Проджект”, бивш съветник на президента Барак Обама по въпросите за националната сигурност.