Финансовата полиция в Беларус нахлу в редакцията на най-големия независим онлайн новинарски сайт и в домовете на няколко служители, след което блокира уебсайта tut.by, съобщи „Комерсант“.

Изданието обяви, че полицаи са били в регионалните му офиси, както и в този в столицата. Има информация и за задържани журналисти.

Последва акция на хора, застанали с гръб с ръце на стената, държащи плакати в знак на протест срещу блокирането на новинарския канал tut.by.

През есента правителството лиши сайта от статута на официална медия, а властите потушиха най-големите улични протести срещу дългогодишния президент Александър Лукашенко в историята на постсъветската република, пише „Ройтерс“.

Домейнът на сайта е блокиран, но по друга причина - за "нерегистрираната фондация BySol". Редакцията смята, че тази формулировка е "нелепа", а истинската причина за натиска – политиката, пише „Комерсант“.

В съответствие с член 38 от Закона за средствата за масова информация в Беларус е забранено да се разпространява информация от името на организации, които не са преминали държавната регистрация по установения ред.

Фондация BySol е създадена от беларуски опозиционни активисти и е известна с подкрепата си за протестиращите срещу резултатите от президентските избори през 2020 г.

"Причината, поради която решиха да ни блокират, е нелепа. За BySol писаха всички медии, включително държавните. И това е първият случай, в който някой е блокиран за това“, каза казва редакторът на tut.by Анна Калтигина пред "Комерсант".

В момента журналистите на tut.by продължават да пишат новини, но могат да ги публикуват само в социалните мрежи и в Telegram-канала на изданието.

Комитетът за държавен контрол, пред който се отчита отделът за финансови разследвания, съобщи, че е започнало наказателно дело срещу неназовани служители по подозрение в укриване на данъци.

Служителите на tut.by, които подробно отразиха протестите, не отговориха на телефонните обаждания във вторник, пише „Ройтерс“.

Един от редакторите на сайта -  Екатерина Борисевич, беше осъдена на шест месеца затвор през март, след като оспори официалното твърдение, че убит протестиращ е бил пиян по време на смъртта си.

Според правозащитни групи около 35 000 души са били задържани за участие в улични протести от началото им през август. Десетки от тях са получили присъди за лишаване от свобода. Властите твърдят, че са образувани повече от 1000 наказателни дела.

Светлана Тихановска, която беше основният опонент на Александър Лукашенко на изборите през 2020 г. - коментира инцидента с tut.by, като заяви, че е уведомила председателя на ЕК за случващото се:

"Днес всички станахме свидетели на убийството на медиите, на независимия портал tut.by. В продължение на 20 години той съобщаваше честни новини на беларусите и беше образец на независима преса. Аз и моят екип вече сме в контакт с ръководителя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. Настояваме за спешна реакция от страна на Европейския съюз, за спешна програма в подкрепа на независимите медии”, заяви Тихановская.