Владимир Путин смени Сергей Шойгу. Дългогодишният министър на отбраната на Руската федерация се разделя с поста си.

Руският президент предлага за министър на отбраната Андрей Белоусов. Досега той беше първи вицепремиер, предаде Ройтерс. 

„Путин иска Министерството на отбраната да бъде абсолютно отворено към иновации и нови идеи. Затова той избира Белоусов“, уточниха от Кремъл. Андрей Белоусов е бил икономически съветник на руския президент.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков обясни, че промяната е логична, защото Русия се доближава до ситуация, наподобяваща Съветския съюз в средата на 80-те години на миналия век, когато за военните и правоприлагащите органи се харчат 7,4% от брутния вътрешен продукт (БВП).

„Това означава, че е жизненоважно да се гарантира, че тези разходи са съобразени и по-добре интегрирани в цялостната икономика на страната, поради което Путин сега иска цивилен икономист в Министерството на отбраната“, посочи Дмитрий Песков.

Андрей Белоусов
Снимка: Reuters

Сергей Шойгу ще стане секретар на Съвета по сигурност на Руската федерация. 

Досега на позицията беше Николай Патрушев, който е освободен. Все още не е ясно на каква позиция ще бъде преместен Николай Патрушев, но Дмитрий Патрушев, синът му, ще бъде вицепремиер в кабинета на Михаил Мишустин.

Николай Патрушев

Николай Патрушев е известен като идеолог на страховитата тайна полиция в Русия. Той е сочен като върл противник на Запада, за който е убеден, че цели унищожението на Русия. Доскоро Патрушев беше сред най-верните на президента на Руската федерация.

„Николай Платонович Патрушев е освободен от поста секретар на Съвета за сигурност във връзка с преназначаването му на друга работа. Той продължава да работи и в следващите дни ще ви информираме къде ще продължи дейността си Николай Платонович“, обясни говорителят на Кремъл Дмитрий Песков.

Владимир Путин и Николай Патрушев

Ходът на Путин, макар и неочакван, запазва баланса на върха на сложната система от лична лоялност, която съставлява настоящата политическа система.

Рокадата дава на Сергей Шойгу позиция, която технически се счита за по-високопоставена от тази на министър на отбраната, осигурявайки приемственост и спасявайки имиджа му, въпреки многото критики.

Промяната вероятно ще се разглежда като опит на Путин да подложи разходите за отбрана на по-голям контрол, за да се гарантира, че средствата се изразходват ефективно, след като съюзник на Шойгу и заместник-министър на отбраната Тимур Иванов беше обвинен от държавните прокурори във вземане на рушвети на стойност близо 11 милиона долара.

Валерий Герасимов и Сергей Шойгу
Снимка: БГНЕС / EPA

Валерий Герасимов, началникът на Генералния щаб на Русия и човек с по-практическа роля, когато става дума за ръководене на войната в Украйна, ще остане на поста си.

Путин остави на постовете си шефовете на Федералната служба за сигурност (ФСБ) Александър Бортников и Службата за външно разузнаване (СВР) Сергей Наришкин.

Сергей Лавров също ще остане министър на външните работи.

Ето част ключовите позиции, по които Владимир Путин е внесъл своите предложения в руския парламент:

  • Министър-председател - Михаил Мишустин, Секретар на Съвета за сигурност - Сергей Шойгу,
  • Министър на отбраната - Андрей Белоусов,
  • Началник на Генералния щаб Валерий Герасимов,
  • Директор на ФСБ - Александър Бортников,  
  • Външен министър - Сергей Лавров,
  • Министър на вътрешните работи - Владимир Колоколцев,
  • Първи вицепремиер - Денис Мантуров,
  • Вицепремиер с ресор енергетика и икономика - Александър Новак,  
  • Вицепремиер, отговарящ за земеделието и екологията - Дмитрий Патрушев,
  • Вицепремиер, отговарящ за транспорта - Виталий Савелиев,  
  • Министър на земеделието - Оксана Лют,
  • Финансов министър - Антон Силуанов,  
  • Министър на икономиката - Максим Решетников,
  • Министър на енергетиката - Сергей Цивилев, който сменя Николай Шулгинов,
  • Министър на търговията и промишлеността - Антон Алиханов, който сменя Денис Мантуров.

Пътят на Сергей Шойгу към Министерството на отбраната

Сергей Шойгу е руски политик и генерал на армията във въоръжените сили на Русия, който служи като министър на отбраната и като директор на Съвета на министрите на отбраната на ОНД от 2012 г. Преди това е министър на извънредните ситуации от 1991 до 2012 г. и за кратко служи като губернатор на Московска област през 2012 г.

Владимир Путин смени Сергей Шойгу
Снимка: EPA

Роден е на 21 май 1955 г. в град Чадан, тогава в Тувинска автономна област в границите на РСФСР и съответно СССР. През 1977 г. завършва Красноярския политехнически институт със специалност „Строително инженерство“. След това работи по строителни проекти из страната в продължение на около десетилетие, израствайки в кариерата си. През 1988 г. Шойгу става функционер на клона на КПСС в Абакан, а след това и на Комсомола за няколко години. През 1990 г. се премества в Москва, където е назначен за заместник-директор на Държавния комитет по архитектура и строителство на Руската федерация.

През 1991 г. Сергей Шойгу е назначен за ръководител на Спасителния корпус, на който по-късно са възложени допълнителни отговорности и е преименуван на Министерство на извънредните ситуации, което на практика го прави министър. През 1999 г. става един от лидерите на проправителствената пария „Единство“. Същата година е удостоен с най-престижната руска държавна награда – герой на Руската федерация.

През март 2012 г. той е обявен за един от потенциалните кандидати за губернатор на Московска област. На 5 април 2012 г. е избран от Московската областна дума за трети губернатор на Московска област. Заема тази длъжност от 11 май до 6 ноември 2012 г.

Сергей Шойгу
Снимка: Getty Images/Guliver Photos

На 6 ноември 2012 г. Сергей Шойгу е назначен за министър на отбраната, когато Владимир Путин премахва своя дългогодишен съюзник Анатолий Сердюков.

На 21 януари 2020 г. след оставката на правителството на Дмитрий Медведев е преназначен на поста министър на отбраната в кабинета на Михаил Мишустин.

Бунтът на "Вагнер" и неуспехите на бойното поле

Сергей Шойгу остана на поста си след бунта на наемническата група „Вагнер“.

Неуспехът на Русия в изпълнението на поставените си за войната в Украйна и лошата логистика бяха основните точки, по които бяха насочени критиките от страна на лидера на „Вагнер“ Евгений Пригожин срещу руското командване и министъра на отбраната Сергей Шойгу.

Владимир Путин смени Сергей Шойгу
Снимка: EPA

Критиките, отправяни основни през социалните мрежи и медиите, се засилиха през последните месеци около сраженията за Бахмут, в които „Вагнер“ имаше основна роля.

Липсва обяснение как руските служби и контраразузнаване пропуснаха опасността от готвения преврат и поход към Москва на Пригожин и хиляди бойци на „Вангер“ с тежка техника, както и овладяването на военни обекти в Ростов на Дон и други градове.

През юни 2023 година говорителят на Кремъл Дмитрий Песков каза, че „не му е известно да има промяна в отношението на президента Владимир Путин към министъра на отбраната Сергей Шойгу.

Година по-късно изглежда, че ситуацията се е променила и Шойгу е изгубил доверието, с което се е ползвал през последните над 10 години като министър.