Руският президент Владимир Путин пристигна тази вечер на държавно посещение в Северна Корея. На летището го посрещна лично лидерът на комунистическата държава Ким Чен-ун.

Това е първата визита на руския президент в тази страна от 24 години насам. Няколкото севернокорейски медии възторжено приветстват визитата.

В делегацията на Путин са министрите на отбраната, външните работи и енергетиката. Основните нужди на Москва са боеприпаси и ракети за войната и в Украйна.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

В замяна се очаква Пхенян да получи технологии за сателитната си програма и хранителни доставки.

Снимка: Reuters

Според пестеливи информации от Москва двете страни ще сключат няколко споразумения, включително и в областта на отбраната.

Путин издаде президентска заповед в навечерието на визитата, в която се казва, че Москва се стреми да подпише "всеобхватен договор за стратегическо партньорство" със Северна Корея, който според неговия помощник по външната политика Юрий Ушаков ще включва сътрудничество в областта на сигурността.

Снимка: Reuters

Реакция за визитата на Путин в Северна Корея дойде и от НАТО.

„Ние, разбира се, също сме загрижени за потенциалната  подкрепа, която Русия може да предостави на Северна Корея, когато става въпрос за подкрепа на техните ракетни и ядрени програми. Виждаме колко военна подкрепа Русия получава от Северна Корея, но също и от Иран и как Китай подкрепя тяхната военна икономика“, каза във Вашингтон генералният секретар на Алианса Йенс Столтенберг.

„Това също е една от причините, поради които НАТО и на срещата на върха на НАТО тук във Вашингтон следващия месец ще засилим още повече нашето партньорство с нашите държавите в Азиатско-тихоокеанския регион - Австралия, Нова Зеландия, Южна Корея и Япония, за да се обърне внимание на факта, че предизвикателствата, които виждаме в Азия и Азиатско-тихоокеанския регион, са пряко свързани с предизвикателствата, пред които сме изправени в Европа.  Китай не може да е и на двете страни. Те не могат да продължат да имат нормални търговски отношения със страните в Европа и в същото време да разпалят най-голямата война, която сме виждали в Европа след Втората световна война“, допълни Столтенберг.