Четири бивши комунистически страни от Централна Европа подписаха военен пакт за координиране на планирането на отбраната и създаването на обща бойна част, която да действа под егидата на НАТО и ЕС, предаде Франс прес.
Действията на Вишеградската четворка (V4) – Чехия, Унгария, Полша и Словакия, са в отговор на украинската криза.
"Настоящата ситуация в Европа показва, че за съжаление военен конфликт, преди смятан за немислим, може да се случи", заяви полският министър на отбраната Томаш Симониак.
Във Вишеград, Унгария, той заяви, че украинската криза показала важността на "по-динамично сътрудничество" между страните от V4 в рамките на НАТО и ЕС. Бойната част V4-ЕС ще бъде готова да участва в операции на НАТО и ЕС до 2016 г., каза още Симониак и допълни, че военното сътрудничество на страните от Вишеградската четворка е уникално в рамките на НАТО.
Унгарският военен министър Чаба Хенде каза, че съвместната бойна част ще се състои от 3000 войници от четирите страни. "Тя ще действа като регионална бойна част в рамките на операциите на НАТО и ЕС", допълни Хенде.
Споразумението, подписано от министрите на отбраната на четирите страни, включва още ангажименти за съвместни военни учения и координация на разходите за отбрана. Вишеградската четворка беше създадена през 1991 г. като форум на държавите членки, всички бивши комунистически страни и настоящи членове на ЕС, да обсъждат общи проблеми в областта на сигурността и енергетиката.
Вчера унгарският външен министър Янош Мартони заяви, че членовете на V4 са особено уязвими от положението в Украйна, ще пострадат от санкции на ЕС срещу Русия и очакват "солидарност" от останалите държави членки на съюза. Полша, Словакия и Унгария имат граница с Украйна и значителни малцинства, които живеят там, повечето в западната част на бившата съветска страна.